Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid tedavisi için cerrahi ve cerrahi olmayan seçenekler vardır. Evre ve şiddetine bağlı olarak hemoroid ,basur farklı yöntemlerle tedavi edilebilir.

Basurun Cerrahi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroidektomi ameliyatı: Bu yöntemde, genişlemiş hemoroid dokusunun kesilip çıkarılmasını içerir. Daha sonra dikişlerle kapatılır. Bu ameliyatın hastalar için iyileşme sürecini uzatabilecek bazı yan etkileri vardır. Belirtiler arasında anüste daralma, ağrı ve kanama yer alabilir.

Longo (stapler) ameliyatı: Bu yöntemde hemoroid dokusunun çepe çevresi bir stapler(zımba) ile dikilir ve sabitlenir . Daha sonra tüm hemoroid dokusu çıkarılır. Bu yöntem daha rahat bir iyileşme süreci sunsa da ileride anüsün daralması riski vardır.

Lazer ameliyatı: Bazı hastanelerde ameliyat olarak kullanılan bu yöntem lazer kullanımını içerir. Hemoroid dokusuna bir lazer probu yerleştirilir ve hemoroidin kaybolmasını sağlamak için ısı uygulanır.

Ameliyatsız Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lastik bant ligasyon yöntemi: Bu yöntemde hemoroid dokusunun altına bir lastik bant yerleştirilerek kan akımı kesilir. Bu yöntem hemoroidin küçülmesini ve düşmesini sağlar.

Skleroterapi yöntemi: Hemoroid dokusuna hemoroid kurutucu ilaçlar uygulanır ve hemoroid küçülür.

Lazer tedavi yöntemi: Hemoroid damarlarını ve pedlerini küçültmek için anal kanaldan hemoroid dokusuna ısı uygulanır.

HAL (hemoroid arter ligasyonu) yöntemi: Hemoroidal damarlar ve arterlerin yerini belirlemek için ultrason kullanılır ve bunlar daha sonra dikişlerle bağlanır.

Kızılötesi Koagülasyon (IRF) Yöntemi: Hemoroidlerin üzerinden özel bir cihazla ( koagülatör) hemoroid-basur  üzerinde hareket ettirilir. dokunun büzüşmesi sağlanır ve hemoroidal damarlara uygulanır.

Hastanın durumuna ve doktorun deneyimine bağlı olarak, hemoroid farklı yöntemlerin bir kombinasyonu veya tek bir yöntem kullanılarak tedavi edilebilir. En uygun tedavi yöntemi bir proktolog tarafından yapılacak muayene ve değerlendirme sonrasında belirlenmelidir. Bu nedenle hemoroid tedavisi için doğru plan uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Basur Tedavisinde Evde Neler Yapabilirim?

Hemoroid semptomlarını hafifletmeye ve tedavi sürecini desteklemeye yardımcı olabilecek bir dizi evde tedavi seçeneği vardır: ılık oturma banyolar, günde en az 8 bardak su içmek, reçetesiz satılan bazı krem ve merhemler, aşırı ıkınmaktan veya uzun süre oturmaktan kaçınmak, yeterli lif alımı tahıllı gıdalar örneğin ;fasulye nohut vb. tüketmek evde destekleyici yöntemlerin başında gelir.

Basur Hastalığı Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

 

Leave a reply