Basur Tedavisi Nasıl Yapılır? Basur Ameliyatı Sonrası

Basur Nedir?

Basur (hemoroid), makat bölgesinin sıklıkla kabızlığa bağlı olarak ıkınma gibi birçok neden ile bölgenin basıncının artması sonucunda meydana gelmektedir. Toplumda yaygın olarak görülebilen basur rahatsızlığı, neredeyse 45 yaşını geçmiş her iki kişiden birinde görülebilmektedir. Tıp dilinde hemoroid olarak yer alan basur rahatsızlığı, derecesi ve evrelerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu sebeple basur tedavisi sonrası iyileşme süreci de evrelerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Merkezimizde Nasıl Yapılıyor İzlemek için Tıklayınız

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid, esasen toplumda birçok insanın bilgi ve tedavi konusunda fikir sahibi olduğu bir hastalıktır. Fakat her hastalıkta olduğu gibi hemoroid rahatsızlığında da Proktoloji uzmanı bir hekimin belirlediği tedavi yöntem ve şekli ile hareket etmek doğru olacaktır.

Hastalığın oluşum göstermeye başladığı zamanlarda ilk etapta doktora gitmek yerine yapılan araştırmalar ve çevreye sorulan sorular doğrultusunda hastaların, bilimsel dayanağı olmayan bitkisel kürlere yönelimi gözlemlenebilmektedir. Lakin basur hastalığında bu tarz bitkisel kür arayışları uzun vadede hastanın sadece vakit kaybına neden olabilmektedir. Öyle ki bu tarz kullanılan bitkisel yöntemler hemoroid rahatsızlığının kişiye vermiş olduğu ağrı ve acıların geçici bir süre için bir miktar azalmasına ve hastanın o süre zarfında kendini daha iyi hissetmesine olanak sağlar.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Bu tarz yöntemlerin başında doktorların, hastanın ağrılarını bir süre azaltması ve hastanın rahatlaması için tavsiye ettiği oturma banyosu da yer almaktadır. Ilık su ile yapılan oturma banyosunun tedavi edici etkisi yoktur lakin bölgeye olumlu etkisi mevcuttur. Kantaron yağı kullanımı da basur tedavisi yapmak maksadıyla sıkça karşımıza çıkan doğal bir yöntemdir. Ayrıca sıcak tuğlaya oturmak veya sülük yapıştırmak gibi seçenekler de hastalar tarafından denenmektedir. Bu yöntemlerin hastaya tek zararı ne yazık ki kesin sonuç alabilecekleri doktor tedavisinin süresini uzatarak hemoroid rahatsızlığının ilerlemesine yol açmaları olarak karşımıza çıkmaktadır. O sebeple bu yollara hastaların, “tedavi” gözüyle bakmaktan ziyade anı kurtaran yöntemler olarak yaklaşması daha doğru olacaktır.

Basur tedavisi ancak alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Hemoroid rahatsızlığı, iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroid rahatsızlığı kişide etkisini tedavi edilmediği süre zarfında ilerleyerek ve semptomlarını kişiye daha fazla problem yaratacak şekilde sürdürebilmektedir. Bu noktada hemoroidin evrelerinden de bahsetmek gerekir. Çünkü hemoroidin evrelerine göre uygulanacak tedavi de değişiklik gösterebilmektedir.

Basur Hastalığı Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

İç Hemoroid

İç hemoroid, dış hemoroide kıyasla kendi içinde aşama aşama ilerleme kat edebilen bir basur çeşidi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Dört evreden oluşan iç hemoroidin birinci evresi, genellikle hastada çok ağır şikâyetlere yol açmaz.

Birinci Evre

Birinci evre hemoroid, çoğunlukla doktor muayenesi sırasında rektoskopi yöntemiyle tespit edilebilir. Bu evrede bulunan hemoroid doktorun vereceği ilaçlar ile hastanın bu ilaçlı tedaviyi düzenli bir şekilde kullanması ile hastalığın bir sonraki evreye geçişine bir miktar müdahale edilebilir lakin bazı durumlarda kesin sonuç sağlamayabilir.

İkinci Evre

İkinci evre ise, hastada hemoroid memelerinin dışkılama işlemi sırasında dışarı çıkması ve sonra kendiliğinden içeri girmesi ile ortaya çıkar. Bu evrede kanama, kaşıntı ve ağrı şikâyetleri de başlayabilir. Bu evrede artık ciddi bir şekilde sıkıntı yaşamaya başlayan hasta, doktor muayenesini geciktirmezse ilaçlı tedavi yöntemi birinci evreye kıyasla daha düşük de olsa kısa süreliğine tedavi edici bir etki sağlayabilir. Fakat yine de farklı koşullarda ilaçla tedavi bu evrede de yetersiz kalabilir. İlaçla tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda ikinci evre hemoroidin üçüncü evreye geçişi kaçınılmaz olabilir.

Üçüncü Evre

Üçüncü evre basur, makat bölgesinden dışarı sarkan memelerinin artık dışkılama işlemi sırasında kendiliğinden içeri girmesi mümkün değildir. Ancak el ile müdahale edilerek içeri sokulabilmektedir. Bu evrede artık ilaçla tedavi ne yazık ki mümkün değildir. Yine ancak uzman hekim müdahalesi ile cerrahi işlem ya da ameliyatsız lazer tedavisi gerekmektedir.

Dördüncü Evre

Son olarak dördüncü evrede ise; artık hastanın deyim yerindeyse ağrıları dayanılmaz bir hale gelmiştir. Makattan taşan memeler dışarıdan müdahale ile içeriye itilemez vaziyettedir. Artık son raddeye gelen dördüncü evre hemoroid, tedavi edilmezse kişide diğer makat hastalıklarından anal fissür ve anal fistül gibi rahatsızlıkların oluşumu da gözlemlenebilir. Bu evrede cerrahi müdahale gereklidir. İlaç, fitil ya da krem gibi yöntemler işe yaramamaktadır.

Dış Hemoroid

Dış hemoroid ise elle hissedilebilen ve gözle görülebilen ağrılı bir şişlik şeklinde kendini belli eder. Ağrı, kaşıntı, kanama gibi belirtilerle mavi ve morumsu bir renkle hastanın karşısına çıkabilmektedir.

Bu makat hastalığı, çeşitleri ve evreleri sebebiyle kişinin kendi kendine bitkisel kürlerle evde tedavi edemeyeceği bir hastalıktır. Aynı zamanda hemoroide sebep olan etkenler ortadan kaldırılsa bile (beslenme şekli, bazı spor faaliyetleri, kabızlık veya ishal, gebelik ve normal doğum) kendi kendine iyileşmesi pek mümkün olmayan bir rahatsızlıktır. Kesin tanı ve bununla beraber tedavi muhakkak bir doktor tarafından belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

Günümüzde hemoroid tedavisi için kullanılan yöntemler çoğunlukla; lazer, elektro cerrahi, radyofrekans, bant ligasyon gibi yöntemlerle birlikte klasik cerrahi ameliyat ile de tedavi uygulanabilmektedir.

Günümüz şartlarında klasik genel cerrahi yöntemin yerine teknolojinin fırsatlarından faydalanarak sıklıkla hastalar lazer ile hemoroid tedavisini tercih etmeye başladılar. Hastanın çok daha çabuk günlük yaşantısına dönebilmesi ile de lazer ile tedavi tercih sebebi oluşturabilmektedir. Fakat belirtmek gerekir ki, her daim danışılan doktorun yönlendireceği tedavi doğrultusunda hastanın tedavi sürecini yönetmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinden sonra da hastanın hemoroid oluşumuna yol açabilecek hayat şartlarından kaçınması gerekmektedir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hastaların Proktoloji doktorunun kontrolünden sonra gerçekleşen tedavi yöntemi, ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemlerden sonra dikkat etmeleri ve uygulamaları gereken bir takım unsurlar söz konusu olabilmektedir. Hemoroid ameliyatı ya da ameliyatsız tedavi sonrası ilk olarak hastanın işlemi gerçekleştiren Proktoloji doktorunun tavsiyelerine kesinlikle uyması gerekmektedir.

Sonrasında yapılan ameliyatlı ya da ameliyatsız lazer işlemleri fark etmeden hastanın işlem gören makat bölgesini çok zorlamamaya özen göstermesi gerekmektedir. Bu süreçte hasta kendine ne kadar dikkat ederse, bölgenin eski haline dönüş hızı da bununla birlikte artıyor olacaktır.

Hastanın ilk olarak gerçekleşen işlem sonrası makat bölgesinin temizliğine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. İşlem sonrasında bölge dışarıdan gelebilen birçok zararlı mikro-organizmaya karşı savunmasız bir konumda olabilmektedir. Sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumların ortaya çıkmaması için kişisel hijyene dikkat hem ameliyat sonrası hem de günlük yaşantıda oldukça önem arz etmektedir.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basur tedavisi için gerçekleşen işlem sonrası hastanın bölgeyi zorlamaktan ve özellikle kabızlık yaşamaktan mümkün mertebe kaçınması gerekmektedir. Öyle ki dışkının sert ve kuru değil aksine yumuşak olması işlem gören makat bölgesinin zorlanmaması ve kişiye ağrı ve acı yaşatmaması açısından oldukça mühimdir. Hastanın o süreçte asla tuvaletini tutmaması aksine her gün tuvalet işlemini gerçekleştirebilmesi kabızlık oluşumunun önüne geçebilecektir.

Gerçekleşen tedavi sonrası hasta, tuvalet alışkanlığını bir düzene oturtmakla beraber beslenme şeklini de kabızlığa yol açmayacak şekilde hayatına entegre etmelidir. Özellikle tedavi sonrası bol su ve lifli gıda tüketimi makat bölgesinin yaşadığı hassasiyeti atması ve zorlanmaması için gereklidir. Tedavi sonrasında genellikle ilk birkaç günlük süreçte sindirimi zorlamayan aksine kolaylaştıran besinlere ağırlık verilmesi ve bol baharat ve acı içeren besinleri hastanın günlük yemek menüsüne sokmaması iyileşme sürecine büyük destek olacaktır.

Son olarak elbette ki gerçekleşen ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi sonrası kişinin soğuğa yakın derecede olan ılık su ile her tuvalet işlemi sonrası 10-12 dakika oturma banyosu yapılması önerilmektedir. Oturma banyosu bu noktada hastanın iyileşme sürecine büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle yapılan oturma banyoları hastanın gerçekleşen tedavi sonrasında yaşayabileceği bazı ağrıların hafiflemesi ya da önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Hastanın, Proktoloji doktorunun verdiği ilaç ve tavsiyelere harfiyen uyması tedavi sonrası sürecin daha kolay geçmesi açısından hastaya büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca hastanın bundan sonraki yaşantısında sağlıklı bir yaşamı benimseyerek hemoroid oluşumuna neden olabilecek besin tüketiminden, hareketsiz yaşam stilinden ve fazla oturmak ya da fazla ayakta kalmak gibi etkenlerden uzak durması daha kaliteli ve sağlıklı bir hayatın kapısını açıyor olacaktır.

Ameliyatsız lazer tedavisi sonrası iyileşme klasik ameliyat yöntemine göre daha hızlı gerçekleşmektedir. Yatış gerektirmeyen bu yöntemde kişi iyileşme sürecindeyken de sosyal yaşantısını sürdürebilir.

Leave a reply