Bayanlarda Hemoroid Basur Nedenleri ve Tedavisi

Bayanlarda Hemoroid Neden Olur?

Bayanlarda hemoroid (basur) nedenleri ve tedavi yöntemleri, erkeklerde olduğu gibidir ve cinsiyete göre büyük bir değişiklik göstermemektedir. Hemoroidin nedenleri arasında fast food tüketimi, aşırı baharat kullanımı, aşırı kilo (obezite), ağır kaldırmak ve bayanlarda hamilelik gibi nedenler sıralanabilir.

Bayanlarda Hemoroid Nedenleri

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Basur Tedavisini Merkezimizde Nasıl Uyguluyoruz Görmek İçin Tıklayınız

Fast Food Tüketimi

Gün içinde hazırlanışının kolaylığı nedeniyle tüketilen gıdalar ya da dışarıda yenilen hızlı ve hazır yemekler, sindirim sisteminin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Kronik kabızlık ya da ishal ataklarına neden olabilen fast food tarzı, yağlı ve hazır gıdalar tüketmenin hemoroide neden olabildiği bilinmektedir. Kabızlık ve ishal durumu ile karşılaşmamak için hazır gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Makat içi basıncın normal seviyelerde olmaması bayanlarda hemoroid oluşumundaki önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle kabızlık ve ishal halinin makat içi basıncı artırarak basur oluşumuna zemin hazırlamaması için lifli ve posalı gıdalar tercih edilmelidir. Çünkü bu gıdaların sindirimi için vücut suya ihtiyaç duyduğundan sıvı tüketimi artış gösterecektir. Bu nedenle sıvı tüketiminin artması ile sindirim sistemi düzenli çalışmaya başlayacak ve dışkılama daha sağlıklı hale gelecektir.

Aşırı Baharat Kullanımı

Gıda tüketirken aşırı baharat kullanımı da hemoroide neden olabilmektedir. Makat içindeki ve bağırsaklardaki dokulara zarar veren, bölgeyi tahriş eden aşırı baharat kullanımı sonucu ishal ya da kabızlık görülebilmektedir. Sindirim sistemine dayalı bozulmalarda hasta zamanının çoğunu tuvalette geçirmektedir. İshal ve kabızlık durumu sonucunda sürekli ıkınma ihtiyacı hissedilmesi ve tuvalette geçirilen sürenin uzaması gibi durumlar hemoroid memelerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Aşırı Kilo (Obezite)

Vücut kitle endeksine göre vücut ağırlığının fazla olması bayanlarda hemoroid oluşumunu kolaylaştırabilmektedir. Uzun süre boyunca oturur vaziyette durmak ya da ayakta uzun süreler geçirmek aşırı kiloya sahip olan kişilerin makat basıncında artışa neden olmaktadır. Makattaki artan basınç ile beraber makat bölgesindeki damarların genişlemesi sonucunda hemoroid hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Ağır Kaldırmak

Ağırlık kaldırırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kaldırılan ağırlık sonucunda kaslara yayılan gücün eşit dağılmasıdır. Bütün kaslara eşit olarak dağılmadığında ise vücutta birtakım sorunlar meydana gelebilmektedir. Yanlış teknikler sonucunda eklem bölgelerinde ciddi hasarlar oluşabileceği gibi hemoroid oluşumu da gözlemlenebilmektedir. Yanlış ağırlık kaldırma sonucu makat basıncında ortaya çıkan artış, basur oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Hamilelik

Bayanların vücut yapısını tümden dönüştüren bir süreç olan hamilelik döneminde kan basıncındaki artış uterusun bir parça büyümesine neden olur. Sonucunda ana damarların da baskısı ile kan akışının yavaşlaması gerçekleşmekte ve makat basıncında artış gözlemlenmektedir. Kan akışının yavaşlamış olması vücutta varis oluşumunu hızlandırmaktadır. Ayrıca hamilelik sürecinde salgılanmakta olan progesteron hormonu da kaslarda gevşemeye neden olduğundan varisleşmeler kolay hale gelmektedir. Varisleşmeler, bacaklar ve karında görülebileceği gibi anüs bölgesinde de meydana gelebilir ve bayanlarda hemoroid (basur) oluşumuna neden olabilir.

Hemoroid Çeşitleri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Hamilelik döneminde kabızlık sorunu nedeniyle de hemoroid oluşumu gözlenebilmektedir. Hormonlara dayalı olarak sindirim sisteminin çalışmasının görece daha yavaşladığının bilindiği bu dönemde kabızlık, basur oluşumu için tek sebep haline gelebilir. Çünkü anne karnındaki bebeğin bağırsaklara yaptığı baskı, salgılanan östrojen hormonu ve yeterince karşılanmayan su ihtiyacı sonucu oluşan bu durum hemoroid oluşumu için yeterlidir.

Hamilelikte yaşanan kabızlık sorunu hemoroidin yanı sıra Anal Fissür (makat çatlağı) hastalığına da sebep olabilmektedir. Kabızlık nedeniyle kuru ve sert hale gelmiş olan dışkının boşaltımı sırasında ıkınmadan dolayı çatlaklar oluşabildiği gözlemlenmiştir.

Bayanlarda Hemoroid Tedavisi

Anne karnındaki bebeği riske etmeden, genel anesteziye gerek duyulmadan günümüzde lazer teknolojisi ile hemoroid problemi ortadan kaldırılabiliyor. Lokal anestezi ile 5 ila 10 dakikalık bir operasyon süreci sonunda makat bölgesindeki hemoroidal yapılar, diğer sağlıklı dokulara zarar verilmeden yok edilebilmektedir. Aynı gün içinde hem muayene hem de tedavi imkanı sunan ameliyatsız lazer yöntemi ile hastalar eski sağlıklarına hızlı bir şekilde kavuşma olanağı bulmaktadır.

Leave a reply