Hemoroid Pıhtılaşması Nedir?

Hemoroid pıhtılaşması, dış hemoroidlerin içinde bulunan damarlarda kan pıhtısı oluşması durumunu ifade eder. Hemoroidler, anüs veya makat çevresindeki damarların şişmesi ve genişlemesi sonucu ortaya çıkar. Bu damarlar, kabızlık, aşırı zorlanma, uzun süre oturma veya ayakta durma gibi faktörler nedeniyle daha fazla baskıya maruz kaldığında pıhtılaşabilirler.

Hemoroid pıhtılaşması, şiddetli ağrı, şişme ve hassasiyet gibi belirtilerle kendini gösterir. Genellikle anüsün dışında kabarıklık veya sertlik olarak hissedilir. Pıhtılaşan bir hemoroid, kan akışını engelleyebilir, bu da dokunun ölmesine veya ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Hemoroidler, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek kadar rahatsızlık verir ve bu nedenle tanı konulduğunda ve belirtiler ortaya çıktığında uzman bir proktoloji hekimi tarafından tedavi edilmelidir. Bu tedavi, hastaların yaşam kalitesini artırabilir ve rahatlama sağlayabilir.

Hemoroid Basur Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Basur hastalığının kişilere verdiği belirtiler, hastalığın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Genel itibariyle bu belirtileri sıralamak gerekirse eğer;

Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında dışkı üzerinde ya da temizlik esnasında kullanılan tuvalet kağıdında kırmızı renkte parlak kan lekerinin görülmesi

Makat bölgesinde el ile dokunulduğunda hissedilen basur memelerinin varlığı

Anüs bölgesinde ve makat çevresinde sıklıkla tekrarlanan kaşıntı hissi

Makat bölgesinde hissedilen kaşıntılı bir yumrunun varlığı

Uzun süre oturma durumunda ya da oturup kalkma anında makat bölgesinde açığa çıkan ağrı

Hemoroid Tedavisi

Hangi tür hemoroid olursa olsun, hemoroid pıhtılaşması gibi belirtiler ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden tedavi olunması gerekmektedir. Beklenilerek geçen her gün; hasta için şikayetlerinde artış gözlemlenmesine ve hemoroidal yapıların ileri evrelere geçerek tedavi edilme noktasında daha büyük sorunlar teşkil etmesine neden olacaktır.

Genel cerrahi alanının yalnızca makat hastalıkları üzerine deneyim ve uzmanlık sahibi olan Proktoloji doktorları hemoroidin tedavisinde daha çok tercih edilmektedir. Sıradan cerrahi işlemler ise ameliyat esnasında yaşanabilecek olası olumsuz durumlar nedeniyle hastalar açısından endişe uyandırmaktadır.

Günümüzde hemoroid hastalığı, ameliyata gerek kalmadan, yatış gerektirmeyen ve ayaktan tedavi imkanı sunan lazer teknolojisi ile tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavisi sayesinde aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olabilme avantajıyla hastalar kısa sürede sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir. 5 ila 8 dk gibi kısa bir sürede tamamlanan lazer işlemi, bölgedeki sağlıklı dokuların zarar görmemesi açısından da hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Hemoroid Hakkında Sıkça Sorulan Sorular İçin Tıklayınız

Leave a reply