Hemoroid Pıhtılaşması Nedir? Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Nedir?

Hemoroid pıhtılaşması, hemoroid türleri içinde yer alan tromboze hemoroid hastalığını tarif etmek için kullanılan bir tabirdir. Hemoroid hastalığı toplumda yaygın olarak Basur ya da Mayasıl adı ile anılmaktadır. Erkek ya da kadın ayırt etmeden insanlar arasında sıkça rastlanılan makat hastalıklarından biri olan basur, kişilerin günlük yaşantılarını sekteye uğratabilir. Neredeyse 50 yaş ve üzerindeki her 2 kişiden 1’inde ortaya çıkabilen bu makat hastalığı, günümüzde daha erken yaşlarda da görülebilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Hemoroidin ortaya çıkışında genel olarak dışkılama esnasında meydana gelen komplikasyonlar etkilidir. Daha detaylı anlatmak gerekirse eğer anüs bölgesinin üst kısmındaki damarların genişlemesi ve damar yumağı haline gelmesi ile açığa çıktığını söylemek mümkündür. Zaman içerisinde genişleyen ve anal kanala yerleşen bu damarların makat bölgesinin dışına taşması durumu gerçekleşir. Bu andan itibaren kişilere oldukça rahatsızlık vermeye başlayan hemoroidin, vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Hemoroid, hastaların günlük rutinlerini yerine getirirken bile fazlasıyla zorlanmalarına neden olur ve yaşam kalitelerini olumsuz etkiler. Bu yüzdendir ki belirtiler ile karşılaşıldığında; alanında uzman Proktoloji hekimleri tarafından gerçekleştirilecek tanı ile tedavi yoluna gidilmelidir.

Hemoroid Türleri

Hemoroid hastalığının 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. İç, dış ve tromboze basur olarak adlandırılan bu basur çeşitleri makat bölgesinde bulundukları konum ve verdikleri belirtiler açısından birbirlerinden ayrılırlar.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Anüs bölgesindeki ortaya çıkış noktalarına göre farklı isimlendirilen hemoroid çeşitleri; iç basur yani tıp dilindeki adı ile internal hemoroid ve dış basur, bilimsel adıyla eksternal hemoroiddir. Yukarıda bahsi geçen tromboze hemoroid çeşidi ise pıhtılaşma sonucunda oluşmaktadır.

İç Hemoroid:

Bu basur çeşidi, anal kanalın iç kısmında meydana geldiği için hastalar tarafından pek anlaşılamaz veya gözle görülemez. Diğer hemoroid türlerine göre kişiye verdiği acı hissi daha katlanılabilirdir. Genel olarak bariz bir semptomla karşılaşılmaz fakat kişi eğer kabızlık yaşıyorsa, bu kabızlık dönemlerinde boşaltım sisteminden atılan dışkının sertliği nedeniyle bazı durumlar oluşabilir. Gaitanın (dışkı) sertleşmesi, anal kanalın içinde kalan basur oluşumlarının çizilmesine neden olabilir ve hastaya tuvalet esnasında acı ve ağrı verebilir. Bunlara ek olarak iç hemoroid hastaları, kanama şikayetiyle de karşı karşıya kalabilmektedir.

Dış Hemoroid:

Anüs çıkışındaki deri bölgesinde yer alan ve gözle görülüp elle hissedilebilen hemoroid çeşididir. Sinir uçlarının bu bölgede fazla olması nedeniyle hemoroidal yapılar kişiye şiddetli ağrı verebilir. Ve yine bölgenin zorlanmasına bağlı olarak makat kanamasına da neden olabilir.

Tromboze Hemoroid:

Makat bölgesinin etrafındaki derinin alt kısmında bulunan dış hemoroide bağlı damar yapılarındaki kan akışının bozulması nedeniyle oluşur. Hemoroidal damarların içindeki kan göllenmesi, kan birikmesi durumu sonucunda pıhtılaşma meydana gelir. Bu hemoroid pıhtılaşması ise damarların tıkanmasına sebebiyet verir. Tıkanmış hemoroidal damarlar özellikle de bulundukları bölge dolayısıyla hastalara şiddetli ağrılar yaşatmaktadır.

Hemoroid Basur Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Hemoroid Belirtileri

Basur hastalığının kişilere verdiği belirtiler, hastalığın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Genel itibariyle bu belirtileri sıralamak gerekirse eğer;

  • Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında dışkı üzerinde ya da temizlik esnasında kullanılan tuvalet kağıdında kırmızı renkte parlak kan lekerinin görülmesi
  • Makat bölgesinde el ile dokunulduğunda hissedilen basur memelerinin varlığı
  • Anüs bölgesinde ve makat çevresinde sıklıkla tekrarlanan kaşıntı hissi
  • Makat bölgesinde hissedilen kaşıntılı bir yumrunun varlığı
  • Uzun süre oturma durumunda ya da oturup kalkma anında makat bölgesinde açığa çıkan ağrı

Hemoroid Tedavisi

Hangi tür hemoroid olursa olsun, hemoroid pıhtılaşması gibi belirtiler ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden tedavi olunması gerekmektedir. Beklenilerek geçen her gün; hasta için şikayetlerinde artış gözlemlenmesine ve hemoroidal yapıların ileri evrelere geçerek tedavi edilme noktasında daha büyük sorunlar teşkil etmesine neden olacaktır.

Genel cerrahi alanının yalnızca makat hastalıkları üzerine deneyim ve uzmanlık sahibi olan Proktoloji doktorları hemoroidin tedavisinde daha çok tercih edilmektedir. Sıradan cerrahi işlemler ise ameliyat esnasında yaşanabilecek olası olumsuz durumlar nedeniyle hastalar açısından endişe uyandırmaktadır.

Günümüzde hemoroid hastalığı, ameliyata gerek kalmadan, yatış gerektirmeyen ve ayaktan tedavi imkanı sunan lazer teknolojisi ile tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavisi sayesinde aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olabilme avantajıyla hastalar kısa sürede sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir. 5 ila 8 dk gibi kısa bir sürede tamamlanan lazer işlemi, bölgedeki sağlıklı dokuların zarar görmemesi açısından da hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Leave a reply