Basur Evreleri

Basur evreleri, basur hastalığının aşamalarını ve bu aşamalar sürecinde değişiklik gösteren hastalık belirtilerini tanımlamaktadır. Bu yazımızda belirtileri ile beraber basur evrelerinin detaylı bilgisini bulabiilrsiniz. Hastalığın boyutları ilerleyip evreleri arttıkça kişiye verdiği şikayetlerde de artış görülmekte ve tedavi sürecini etkilemektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid (Basur) Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Basur evreleri her geçen süre zarfında kişideki belirti ve şikayetlerde değişiklik göstererek anal bölgede şişlikler oluşmaya başlar. Bu şişliklere basur memesi adı verilmektedir. Bu şekilde ilerleyen hemoroid aşamalarında şişlikleri de sürekli bir hal alacak ve zamanla makattan içeriye giremeyecek hale gelecektir. Hemoroid memelerinin tamamen dışarıda kalması, makatta sürekli ıslaklık şikayeti oluşturacaktır. Makattaki oluşan bu şikayeti takiben de makat kaşıntısı belirtisi eklenecektir. Şikayetlerin farklılaşarak artması basurun evre olarak ileri düzeye geçtiğini gösteren ibarelerdendir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid (Basur) Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Basur Türleri

Basur, genel bir tabir ile makat bölgesinde bulunan toplardamarların genişleyerek varisleşmesidir. Kabaca tabirle anal bölgede şikayetlere neden olan meme oluşmasıdır. Basur hastaları gün içerisinde makattaki kaşıntılar ile başlayan, sonrasında ciddi ağrılar ve kanamalara kadar ilerleyen şikayetlerle karşılaşabilmektedir. Basur evreleri (dereceleri), tek tip değildir. İç basur ve dış basur olarak iki tür olarak karşımıza çıkan bu makat hastalığında ayrıca dış basur adı verilen, anal bölgenin dışında konumlanan hemoroid memelerine neden olan bir tür daha bulunmaktadır. Bu türlere göre hemoroidin evreleri de farklılık göstermektedir.

İç Basur (İnternal Hemoroid)

  1. Derece Basur Evresi: Hemoroidin en hafif şikayetlerinin gözlemlendiği evresidir. Aslında birçok insanın karşılaştığı tipidir. Bazen ise herhangi bir bulgu vermeden de büyümeye devam edebilir. Bu nedenle tespiti zor olan çeşidi içerisinde yer alır. En doğru tanıyı bu evredeyken hekim koyabilmektedir.
  2. Derece Basur Evresi: Basurun bu evresinde dışkılama yaparken, tuvalet esnasında dışarıya taşan ve daha sonra tekrar geri çekilen hemoroid memeleri ortaya çıkar. Burada basur memesi kişiye rahatsızlık hissi verebilir. Hatta hastada kanama, kaşıntı ve bazen de ağrı gibi belirtiler de gösterebilir.
  3. Derece Basur Evresi: Dışkılama sırasında anüs içerisindeki şişkinlik, sürtünme ile dışarı sarkar. Bu basur evresi, şişkinliklerin artık tuvalet esnasında dışarıya çıktığı ve memelerin kendiliğinden içeriye giremediği evredir. Hasta ancak eli ile müdahale ederek, makat içine doğru yerleştirerek içeri itebilir. Kendiliğinden makat içine girmesi uzun zaman alabildiği gibi, kişide kanama, kaşıntı, ıslaklık gibi şikayetler yaşatır.

Derece Basur Evresi: Basur evreleri içerisinde kişiye en çok şikayet yaşatan evredir. Basurun bu evresinde anüs kanalına sığmayan memeler, sürekli olarak makat ağzından dışarı taşar. Makattan dışarı taşan basur memeleri hiçbir müdahale ile içeri itilememektedir. Bu nedenle kişide en fazla sorun oluşturabilen basur memesi olarak bilinir. Makatta kanama, yanma, kaşıntı, dolgunluk hissi ve şiddetli ağrılar ile sıklıkla kendini belli eder.

Belirtilen bu son evrede hemoroid memesi artık tamamen dışarıda yer aldığından dolayı makat bölgesi her türlü enfeksiyona karşı açık ve hazır halde bulunur. Bu durumda da basurun apseleşmesi için uygun ortam yer alır. Eğer apse gelişirse, yoğun ağrı şikayetlerinden dolayı kişi yürüyemez hale gelebilir. Oturmakta güçlük çeker. Gündelik yaşantıyı etkileyen bu evrede acilen tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Basur Evreleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Dış Basur (Eksternal Hemoroid)

Makat dışında meydana gelen basur çeşididir. Gözle görülebilecek ve elle hissedilebilecek olan basur çeşidi olarak somut boyutta makatta yer alır. Tromboze hemoroid çeşidi de yine dış basur türü içerisinde yer alır. Makattaki bulundukları konum itibari ile dış basur olarak adlandırılmıştır. Hemoroid türleri ve evreleri arasında yaşanılan şikayetlerde değişiklik gözlemlenebilir.

Basur Hangi Durumda Ortaya Çıkar?

  • Ikınarak tuvalet yapmayı alışkanlık haline getiren kişilerde,
  • Tuvalette uzun süre oturarak vakit geçiren kişilerde,
  • Kabızlık ve ishal atakları yaşayan kişilerde,
  • Gebelik döneminde,
  • Sürekli oturarak veya daimi ayakta çalışan kişilerde,
  • Ağır spor yapan ağır kaldırma gibi eylemlerde bulunan kişilerde ortaya çıkar.

Özellikle basur hastalığı için müracaat eden hastalarda makat bölgesinde oluşan farklı rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Bu nedenle kişi belirtilerle karşılaştıktan sonra özel cihazlar yardımı ile kesin tanı konulması adına doktora başvurması gerekir. Kesin tanı ancak alanında uzman olan bir Proktoloji hekimi tarafından belirlenir.

Kesinleşen hemoroid tanısı sonrasında düşünülmesi gereken konu ise basurun hangi evrede gerçekleştiğinin tespitidir. Evrelere göre tedavi yöntemlerinde değişiklik yaşanılan basur hastalığında erken teşhis önemlidir. Ertelemeye gelebilen bir rahatsızlık olmadığını unutulmamalıdır.

Günümüzde artık, basur hastalığının tedavisi oldukça kolay gerçekleşmektedir. Ameliyat gerektirmeden ayaktan tedavi ile bütün makat hastalıklarından kurtulmanız lazer tedavisi ile artık çok kolay bir hale gelmektedir. Lazerle tedavi sayesinde sosyal yaşantınıza hızla geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Leave a reply