Hamilelikte Basur (Gebelikte Hemoroid) Tedavisi

Hamilelikte Basur (Gebelikte Hemoroid) Neden Olur?

Hamilelikte basur, gebelik dönemindeki anne adaylarının sıkça araştırmış olduğu konulardandır. Çoğunlukla 35-55 yaş üzerinde rastlanılan hemoroid rahatsızlığı kadın-erkek ayrımı olmaksızın kişilerde görülebilmektedir. Gebelikte hemoroid rahatsızlığı, kadınların bu süreçte yaşadığı en ciddi sorunlardan biri olup, kişiye oldukça problem yaratabilmektedir. Hamile kadınlarda hemoroid, bazen gebeliğin ilk 3 ay dönemi içerisinde, hormonların vermiş olduğu değişiklik nedeniyle beslenme bozukluğuna bağlı olarak gelişen kabızlık sorunu sonrasında oluşabilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Bazen ise ilerleyen haftalarda gelişim göstermeye başlayan bebeğin büyümesi ile pelvik damarlara yapmış olduğu baskı itibari ile gebelik dönemindeki kadınlar, hamilelikte basur sorunları yaşayabilirler. İlerleyen dönemlerde ise kan dolaşımının hormonları etkilemesi sonucunda tromboze hemoroid dediğimiz ileri hemoroidal yapılar ile karşılaşılabilir.

Hamilelik Döneminde Karşılaşılan Sorunlar

Gebelik sürecinde şeker ve damar yapısından kaynaklı olarak gelişen tansiyon problemleri de oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Bu gibi sorunlardan uzaklaşmak adına anne adayları ilaç kullanmak zorunda kalabilmektedirler. Rahatsızlıkların etkisini azaltmak için kullanılan bir takım ilaçların beslenmeye etki etmesi sonucu, kabızlık sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Kadınların hamilelik döneminde kansızlığın sebebiyet vermiş olduğu demir eksiğinde kullanılan ilaçlar da, bazen bağırsak düzenlerinde değişim yaşamalarından kaynaklı olarak kabızlığa yol açabilir. Gebelik döneminde bebek ve anne sağlığı açısından da önemli olan anne adayının beslenmesine yönelik olarak verilen bu ilaç kullanımı sonunda gebelikte kabızlığın artması, hamilelikte basur şikâyetine zemin hazırlayabilmektedir.

Günlük insan vücudunun tüketmesi gereken su miktarı yaklaşık 3 litredir. Hamilelik döneminde ise vücudun su ihtiyacı daha da artmaktadır. Bu nedenle vücut gebelik döneminde artan su ihtiyacını karşılamayınca hemoroid (basur) şikâyetlerinin yaşanmasına yol açabilmektedir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajları Görmek İçin Tıklayınız

Hamilelikte Basur Tedavisi Nasıl Olur?

Peki ya ‘’hamilelikte basur ile karşılaşıldığında ne yapmak gerekir?’’ sorusuna cevap verecek olursak eğer; ilk olarak yapılması gereken Proktoloji uzmanı bir hekim tarafından muayene sonrasında hekimin kontrolü altında ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi yöntemlerine başvurulmasıdır. Gereken tıbbi tedavinin gerçekleştirilmesi günümüzde ameliyatsız, lazer tedavisi ile de mümkün olmaktadır. Lazer yöntemi ile uygulanan tedavi şekillerinin sonucunda hamile bayanlar için herhangi bir yan etki söz konusu olmamaktadır. Ne bebeğe herhangi bir zarar ne de anne adayına herhangi bir olumsuz etki yaşatmamaktadır. Çünkü bu yöntemde kullanılan tıbbi ilaçların bebeği etkileyecek bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden narkoz nedeniyle klasik ameliyatlarda gözlemlenen komplikasyonlara rastlanılmamaktadır.

Hemoroid (Basur) Hakkında Detaylı Bilgiye Sahip Olmak İçin Tıklayınız

Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Gebelik döneminde hemoroidden korunmak için öncelikle su tüketimi başta olmak üzere sağlıklı ve düzenli beslenme şekline uyulması gerekir. Kabızlığı önlemek adına ve bebek gelişiminin daha iyi olabilmesi için taze sebze ve meyve tüketilmesine dikkat edilmeli, hazır gıdalardan uzak durulması, posa ve lifli içerikli besinlerin tüketilmesi çok önemlidir.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi sayesinde lazer yöntemi ile uygulanan gebelik dönemindeki basurdan kurtulmak, artık anne adaylarına büyük rahatlık ve konfor sağlamaktadır. Çünkü bu tedavi şekli genel anestezi altında gerçekleşmemektedir.

Hamilelik sürecinde sağlıklı bir dönem geçirmek ve hamilelikte basur hastalığından korunmak adına, sıklıkla düzenli ve tempolu bir şekilde günde en az 45 dakikalık yürüyüş yapılması gerekir. Düzenli yürüyüşler, tuvalet alışkanlıklarında değişim yaşatmaktadır. Bu nedenle düzenli ve yavaş tempolu yürüyüş kabızlığın sebebiyet vermiş olduğu hemoroid rahatsızlığından korunmanızı sağlayabilmektedir. Çünkü tuvalet alışkanlıklarında ıkınma ve zorlu yapılan her dışkılama sonunda bu hastalık ile karşılaşılması an meselesi olabilmektedir.

Hamilelikte Basur ve Doğum Sonrası Hemoroid Geçer Mi?

Büyük bir kısım için gebeliğin son bulması ile hemoroidin oluşumunda azalma görülebilir. Nedeni ise hamilelik sırasında oluşan karın içerisindeki baskının, gebelik sonunda ortadan kalkmasına bağlıdır. Fakat tam olarak hemoroid oluşumu geçmemektedir. Hasta yaşadığı ağrı ve acı hissini biraz daha hafiflemiş şekilde yaşamış olur. Bu nedenle tam anlamı ile iyileşme gerçekleşmiş olmamaktadır. Bebeğin anne karnında vermiş olduğu basınçtan dolayı basurla karşılaşılabilir veya gebelik sonrasında da hemoroide yakalanılabilmektedir.

Hemoroid hastalığı için çözümü lazerle basur tedavisi yöntemi sunabilmektedir. Alanında uzman bir Proktoloji hekiminin önerileri ve uygulayacağı tedavi ile hamilelikte de doğum sonrasında da lazer yöntemiyle hemoroidden konforlu bir şekilde kurtulmak mümkündür. Lokal anestezi altında bölgesel uyuşturmaya bağlı olarak gerçekleştirilen lazerle tedavide yatış gerekmez, ameliyatsız yöntemler içerinde yer alır ve aynı gün içinde hem muayene hem de tedavi olma imkanı sunar.

Leave a reply