Hemoroid (Basur)Tedavisi - Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid (basur),makat bölgesindeki genişlemiş damar yumaklarıdır.Bu yumaklar hemoroid memesi olarak gözlenir. Mayasıl olarakta adlandırılır. Makat bölgesinde bulunan damarların  şişmesi ve meme oluşumu ile ortaya çıkar. Hemoroid  damarların varisleşmesi şeklinde de tanımlanabilir. Genellikle makattaki basıncın artmasıyla ilişkilidir.

Hemoroid (Basur) hastalığı  oldukça yaygın bir şekilde her yaşta, her cinsiyette  görülebilir.

Hemoroid (Basur) Neden Olur?

 Hemoroid nedenleri:

Kronik kabızlık veya ishal atakları
Uzun süre tuvalette oturmak
Baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketimi
Hareketsiz bir yaşam tarzı, obezite ve yetersiz su tüketimi
Gebelik sırasında hormonal değişiklikler ve artan basınç
Ağırlık kaldırmak (spor veya ağır işler)
Aşırı alkol ve sigara tüketimi
Makat bölgesindeki tümörler veya hastalıklar
Aile geçmişi

Hemoroid (Basur) Çeşitleri

Hemoroidler  makat bölgesinde yer aldığı konuma göre iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır.İç hemoroidler ise kendi arasında büyüklük ve belirtilerine göre 4 dereceye ayrılır.

Makatın iç kısmında yer alan hemoroidlere iç hemoroid denir. İç hemoroidde hastalığın evresinin belirlenmesi, tedavi yönteminin seçiminde önemli bir faktördür.

1.Derece Hemoroid:

Hemoroidin başlangıç evresi olarak kabul edilir. Bu tür hemoroidde, hemoroid  dışarıdan gözle fark edilebilecek şekilde değildir. Hastalar tuvalet yaparken makatta kısmi dolgunluk hissederler.Kaşıntı şikayetleri olur.

2.Derece Hemoroid:

Bu evrede hemoroid memeleri büyümeye başlar. Makat içinde  dolgunluk hissiyle birlikte hemoroid memeleri elle hissedilir. Dışkılama sırasında hemoroid memeleri makat dışına çıkar, dışkılama sonrasında  makat içine kendiliğinden geri çekilir. Bu evrede, kanama, kaşıntı ve makatta ağrı gibi şikayetler görülür.

3.Derece Hemoroid:

Bu evrede hemoroid  dışkılama esnasında dışarı sarkar ve  elle müdahale edildiğinde içeriye itilebilir.Bu evrede daha yoğun bir kanama, ıslaklık hissi ve kaşıntı şikayeti oluşur.

4.Derece Hemoroid:

Hemoroid-Basur hastalığının en ileri evresidir. Hemoroid memeleri sürekli olarak makat dışında bulunur. Bu evrede kanama, kaşıntı, dolgunluk hissi ve şiddetli ağrı belirtilerinin yanı sıra yürürken veya otururken zorlanma gibi sorunlar ortaya çıkar. Makat bölgesi daima ıslak ve nemlidir.

Hemoroid Basur Nedir

Dış Hemoroid

Dış hemoroidin çeşitleri yada dereceleri yoktur. Basur memeleri makatın dış kısmında bulunur. Anüs çıkışında ortaya çıkan dış hemoroidlerde, yastıkçıklar gözle görülebilen ve elle hissedilebilen boyutta olurlar.

Tıp literatüründe “tromboze hemoroid” olarak adlandırılan dış hemoroidler halk arasında “boğulmuş basur” olarak da bilinir. Tromboze hemoroid de, hemoroidal yapıların içinde bulunan kan pıhtılaşır ve bu nedenle kişide sert ve ağrılı şişlikler oluşturur.

Hemoroid (Basur) Tanısı Nasıl Konulur?

Hemoroid hastalığı, Genel Cerrahi uzmanı yada  proktoloji doktoru tarafından fizik muayene ile tanısı konulabilir. Hastalığın evresinin belirlenmesi, tanı koyma sürecinde büyük önem taşır.

Hastanın semptomları makat bölgesinde kanamayı da içeriyorsa rektoskopi gibi ek tanısal yöntemler kullanılabilir.

Kolonoskopi gibi diğer prosedürler de bağırsak hastalığı, sindirim sorunları ve kolon tümörleri gibi durumları araştırmak için kullanılabilir. Şüpheli durumlarda, ayırıcı tanı için uygulanır.

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid (Basur) belirtileri:

Makat ve çevresinde kaşıntı,

Makattan kan gelmesi,

Makat bölgesinde ağrı, acıma ve yanma hissi,

Makat  bölgesinde ele gelen şişlik ve dolgunluk hissi,

Dışkılamanın tam yapılamaması,

Makatta ıslaklık ya da akıntıdır

Makatta baskı Hissi

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Lif açısından zengin gıdalar tüketilmeli: Lifli gıdalar bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler.

Hemoroid Basur Belirtileri

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavi İle Geçer Mi?

Hemoroid bitkisel ilaçlarla tamamen tedavi edilemez fakat  semptomları hafifler ve rahatlatıcı bir etki sağlar.

Aloe vera: Aloe vera jeli kaşıntı ve ağrıyı hafifletebilir. Hemoroid bölgesine temiz bir parmak veya pamuk ile uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağı bağırsak hareketlerini düzenleyebilir ve kabızlığı önleyebilir. Zeytinyağlı yemekler yemek faydalı olabilir.

Patlıcan Sapı: Patlıcan saplarını kaynatıp yumuşatıp  ılık bir şekilde içmek hemoroid-basur hastalığının belirtilerini ve ağrısını hafifletir.

Yaban mersini: Yaban mersini damarları güçlendirerek ve iltihaplanmayı azaltarak hemoroid semptomlarını hafifletebilir.

Lif açısından zengin gıdalar: Lif açısından zengin gıdalar tüketmek dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı azaltır. Bu hemoroid semptomlarını azaltabilir.

Dereotu tohumu: Dereotu tohumlarını öğütmek ve suyla karıştırarak içmek hemoroid semptomlarını hafifletebilir. Ancak aldığınız miktara dikkat etmeli ve aşırı tüketimden kaçınmalısınız.

Bitkisel yöntemleri kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Hemoroid (Basur) Tedavisi

Hemoroid tedavisinde ameliyatlı ve ameliyatsız seçenekler bulunmaktadır.

1. derece hemoroidlerde, hastaya önerilecek diyet programı, ılık oturma banyosu ve doktorun rehberliğinde verilen ilaçlar ve kremler gibi tedavi yöntemleriyle rahatlama sağlanır.

Hemoroid Ameliyatı

Hemoroidektomi ameliyatı: Bu yöntemde makatta büyüyen hemoroid dokusu tamamen kesilerek çıkarılır. Çıkarıldıktan sonra doku dikişlerle kapatılır ve bazı bölgeler açık bırakılabilir. Hemoroidektomi ameliyatının yan etkileri vardır. Yan etkiler arasında makat darlığı, ağrı, kanama gibi belirtiler yer alır. Hastaların ameliyat sonrası iyleşme dönemi uzun sürer. Makat bölgesinde tampon kullanılması, ameliyat sonrası sıkıntı yaratır.Ameliyata bağlı yara ve dikiş sebebiyle hastalar  2-3 hafta  boyunca rahatsızlık yaşayabilir. Bu, hastalar için sıkıntılı bir dönem olabilir. İşlem genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Longo(Stapler) ameliyatı: Hemoroid dokusunu çepe çevresi 360 derece boyunca bir tabanca ile dikilir ve sabitlenir. Daha sonra tüm hemoroid dokusu aynı aletle çıkarılır. Bu yöntem genellikle hastalar için rahattır. Fakat ameliyatın dezavantajı, normal dokunun da çıkarılması ve çevre dokunun zımbalanmasıdır, bu nedenle hastalar gelecekte makatta daralma yaşayabilir. Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Lazer ameliyatı: Lazer tedavisi bazı hastanelerde  ameliyat olarak yapılabilen bir yöntemdir. Aslında Lazer bir cihazdır.Doktorunuz bunu ameliyat esnasında kullanabilir. Bu yöntemde genel anestezi sonrası hemoroid dokusu içine bir lazer probu yerleştirilir. Lazer ile dokulara  ısı ve enerji uygulanarak  hemoroidin kaybolması amaçlanır.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Lastik bant ligasyonu yöntemi:Bu yöntem, hemoroid dokusunun altına bir lastik bant yerleştirilerek hedeflenen bölgenin dolaşımının kesilmesini amaçlar. Bu yöntem, hemoroidlerin küçülmesini ve düşmesini sağlar.1. evre ve 2. evre hemoroidlerde uygulanır.Başarı oranı genellikle %50-60 arasında değişmektedir. Lokal anestezi altında yapılır.

Skleroterapi yöntemi: Bu yöntemde, hemoroid olan dokuya hemoroid kurutucu ilaçlar uygulanır. Hemoroid memesinin küçülmesi sağlanır. Genellikle 1,evre ve 2.evre hemoroidlerde kullanılır. Lokal anestezi altında yapılır.

Lazer tedavi yöntemi: Bu yöntem anal kanal yoluyla hemoroid dokusuna ısı uygulanmasını içermektedir. Amaç hemoroid damarlarının ve hemoroid yastıkçıklarının boyutunu küçültmektir. Bu işlem de lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu tedavi yüksek bir başarı oranına sahiptir (%80-90) ve her evrede uygulanabilir.

HAL (Hemoroit Arter Ligasyon) yöntemi: Bu yöntemde, ultrason yardımıyla makatın içine girilir ve hemoroidal damarlar ile arterler tespit edilir. Arter bulunduktan sonra, hemoroidal damarlar dikiş yardımıyla bağlanır. Başarı oranı genellikle %60 ila %70 arasındadır.

Kızılötesi koagülasyon (IRF) yöntemi: Bu yöntemde özel bir cihazla ( koagülatör) hemoroid-basur  üzerinde hareket ettirilir.Hemoroid dokusunun küçülmesine neden olur. IRF hemoroid damarlarına uygulanır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Hemoroid rahatsızlığının tedavisinde, hastalığın evresine ve şiddetine bağlı olarak ameliyatlı ve ameliyatsız teknikler, tek başına veya kombine şekilde uygulanabilir. Bu tedavi seçeneklerinin hangisinin en uygun olduğu, hastanın durumu ve doktorun deneyimine bağlıdır. Doğru tedavi planı, bir proktoloji doktorunun muayenesi ve değerlendirmesi sonucunda belirlenmelidir.

Hemoroid (Basur) Ameliyatının Dezavantajları

Hemoroid (basur) ameliyatında cerrahi müdahaleye bağlı komplikasyonlar gelişebilir. Ameliyata bağlı oluşan komplikasyonlar şöyledir;

Ameliyat sonrasında hastalarda ameliyat bölgesindeki dikişlerden ve tampondan dolayı makatta ağrı ve dolgunluk hissi oluşur.

Ameliyat sırasında veya sonrasında kanama olabilir. Bu kanamalar sonucunda tekrar ameliyat gerekebilir.

Ameliyat sonrasında ödem ve makatta şişlik  olabilir. Hastalar bir süre dışkılama zorluğu yaşayabilir.

Ameliyat bölgesinde, yara ve dikiş  bölgesinde  iltihap ve  akıntılar olabilir.

Hemoroid (basur) ameliyatından sonra hastalarda dışkılama sırasında ağrı  nedeniyle dışkılama korkusu olabilir. Bu da hastalarda kabızlığa yol açabilir.

Ameliyat sırasında sağlıklı dokuların zarar görmesi ya da makatı çevreleyen hemoroid yastıkçıklarının gereğinden fazla alınması sonucunda dışkı veya gaz kaçırma yada darlık  meydana gelebilir.

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisinin Avantajları

Ameliyatsız hemoroid (basur) tedavisi 5-8 dakika sürer.

Diş dolgusu yaptırmak gibi hızlı ve yatış gerektirmeden gerçekleştirilir.

Narkoz uygulaması yoktur. Lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yapılır.

Kişinin herhangi bir ön hazırlık yapmasına gerek kalmamaktadır.

Ek bir tetkik ya da tahlil istenmez. İşlem sırasında hastanın bilinci açıktır.

İşlem sırasında ve sonrasında hissedilen ağrı miktarı çok azdır.

Kesi ya da dikiş gibi ameliyat uygulamalarına yer verilmediği için anal bölgede doku zararı yaşanmaz.

Klasik cerrahi ameliyatlarda anüs içerisinde tampon yerleştirilirken ameliyatsız tedavide bu uygulama bulunmaz.

Tedavinin hemen ardından kişi gündelik yaşantısına dönebilir.

Sistemik ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler de rahatlıkla ameliyatsız lazer tedavisi olabilir. Tansiyon, şeker, kalp rahatsızlığı olan hastalar düzenli kullandıkları ilaçlarını kullanmaya devam edebilir.

Ameliyat sonrasında görülen gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi komplikasyonlar uyguladığımız ameliyatsız tedavi yöntemlerinde yaşanmamaktadır.

Hastalar aynı gün içerisinde hem muayene hem tedavi olabilir.  Ameliyatsız hemoroid tedavisinden sonra kişi sosyal ve iş hayatına dönebilir.

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

Hemoroid (basur) ameliyatı önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Bizimle İletişime Geçin

  Anlaşmalı Kurumlar

  Anlaşmalı Kurumlar

  Ameliyatsız Hemoroid (Basur) İçin Önerilen Videolar

  Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

  Online Görüşme

  Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

  online görüşme formunu doldurun.
  <
  <

  Muayene Süreci

  Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

  Tedavi Süreci

  Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle Hemoroid (basur) işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

  Randevu Alma

  Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Lazerle Hemoroid Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

  Merkezimizde uyguladığımız hemoroid (basur) tedavisi, kesi-dikiş uygulamaları olmadan, narkoz uygulanmadan ameliyatsız bir şekilde tedavi edilir. Yatış gerektirmeyen bu tedavi sayesinde tedavinizin hemen ardından yürüyerek evinize dönebilir, normal yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  Lazer Hemoroid Tedavisinden Sonra Beslenmeme Dikkat Etmeli Miyim?

  Uyguladığımız ayaktan lazer tedavisinin ardından kabızlık ya da ishal gibi durumlardan kaçınmak gerekir. Bu nedenle de tedavinizi gerçekleştiren hekim tarafından sizlere beslenme düzeninizin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler verilecektir.

  Tromboze Hemoroid Ne Zaman Geçer?

  Dış hemoroid çeşitleri içerisinde yer alan boğulmuş basur olarak da anılan tromboze hemoroid, merkezimizde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir. 5-8 dk gibi kısa bir sürede uygulanan tedavinin hemen ardından kişi normal yaşantısına dönüş sağlayabilir.

  Hemoroid İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır? Basur İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

  Hemoroid (basur) hastalığı için Genel Cerrahinin alt dalı olan ve yalnızca makat hastalıkları ile ilgilenen Proktoloji bölümünden randevu alınması gerekir. Tanı ve tedavi sürecinin uzman bir Proktolog tarafından yürütülmesi tedavinin çözüme ulaştırılmasında önemlidir.

  Hemoroid Kendiliğinden Geçer Mi?

  Hemoroid (basur), kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Evde uygulanabilecek bitkisel yöntemler hastalığının ilerlemesine neden olacaktır. İlaç ya da kremler gibi tedavi yöntemleri ise yalnızca geçici süreliğine şikayetleri hafifletecek fakat kesin çözüm sağlamayacaktır. Hemoroid belirtileri ile karşılaşıldığında ertelemeden mutlaka uzman bir hekime muayene olmak gerekir.

  Hemoroid Tekrarlar Mı?

  Acılı, baharatlı yiyeceklerden uzak durarak, alkol ve sigara tüketimine dikkat ederek, çok fazla kabız ya da ishal atakları yaşamamaya özen gösterilirse tedaviden sonra hemoroid bir daha tekrarlayabilen bir hastalık değildir.

  Hamilelikte Hemoroid Olur Mu?

  Elbette olur. Gebeliğin getirmiş olduğu hormonel artış ve bebeğin belden aşağıya doğru yapmış olduğu basıdan dolayı hemoroid oluşumu gözlenebilir.

  Gebeliğin Bütün Dönemlerinde Ameliyatsız Tedavi İşlemi Uygulana Bilinir Mi?

  Evet, gebeliğinizin tüm dönemlerinde ameliyatsız hemoroid ( basur ) tedavisi uygulanabilmektedir.

  Emziren Anneler Hemoroid Tedavisi Olabilir Mi?

  Evet, anne vücudunu toparladıktan sonra, tedavide kullanılan ilaçlar zararsız olduğundan dolayı ameliyatsız hemoroid tedavisi uygulanabilir.

  Her Hemoroid Hastasına Kolonoskopi Yapılır Mı?

  Hemoroidin belirtilerinde benzerlik gösteren bazı hastalıklarda, risk grubunda yer alan hastalara, hekim tarafından önerildiğinde kolonoskopi yapılabilmektedir.

  Hemoroid Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

  Hayır. Hemoroid, virüs, bakteri gibi bulaşıcı etken içermediği için hiçbir şekilde bulaşma söz konusu değildir.

  Hemoroid Hastalığı Kalıtsal Mıdır?

  Hayır, kalıtsal değildir. Ancak ailesel beslenme şeklinin aynı olması aile bireylerinde risk faktörü olabilir.

  Hemoroid Hastalığı Kansere Dönüşür Mü?

  Hemoroid hastalığı kansere dönüşmez.

  Tedavi Ne Kadar Sürmektedir?

  Hemoroid (basur) tedavisi ortalama 5-8 dk sürmektedir.

  Tedavi Olmadan Önce Herhangi Bir Tahlil Yaptırmama Gerek Var Mı?

  Hayır. Açlık veya tokluk gerektirmeden herhangi bir tahlil ve tetkik yaptırmanıza gerek yoktur.

  Tedavi Süresinde Ağrı Hisseder Miyim?

  Hayır, ameliyatsız hemoroid tedavisi ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemidir.

  Ameliyatsız Tedavide Dikiş Atılır Mı?

  Hayır. Ameliyatsız hemoroid tedavisinde kesi veya dikiş gerektirmez.

  Muayeneye Geldiğimde Tedavi Olabilir Miyim?

  Evet. Muayene ardından hemen tedavi olabilirsiniz.

  Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinde Hangi Yöntemleri Kullanıyorsunuz?

  Hemoroid her kişide farklı evre ve farklı şekillerde bulunmaktadır. Bu yüzden hedefe yönelik tedavi ve kişiye özel planlama yapılması gerekir.

  Nasıl Randevu Alabilirim?

  444 8 623 numaralı telefonu arayarak randevu alabilirsiniz.


  Hızlı Randevu

  Whatsapp