Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid belirtileri nelerdir, sorusu insanlar tarafından yaygın olarak merak uyandıran, makat hastalıkları arasında yer alan hemoroid hastalığı ile ilgili bir konudur. İnsanlar arasında söylemekten çekinilen bir bölge olan makat bölgesinde oluşan hastalıkların başında gelmektedir. Bu rahatsızlık kişide makat basıncının bir takım sebepler ile artması sonucu, bu hastalığın vermiş olduğu şikayetler ile karşılaşabilmektedir.

Makat bölgesinde bu rahatsızlığı olan insanlarda belirtiler, hemoroid türüne göre çeşitlilik göstermektedir. Ancak çoğu zaman kaşıntı, rahatsızlık hissi ve kanama gibi belirtiler kendini gösterir. Hemoroid belirtileri nelerdir diye düşünüldüğünde hemoroid çeşitlerini de bilmek gerekir. Hemoroid kendi içerisinde bulunduğu yere göre ikiye ayrılmaktadır. Biri makat bölgesinde anüsün iç kısmında görülürken diğeri ise, anüsün dış kısmında görülmektedir. Makat içinin son kısmında yer alan toplardamarların zorlamaya bağlı olarak, genişlemesi sonucu ortaya çıkan iç basurun dışarıdan bakıldığında görülme imkânı yoktur. Bu nedenle muayene esnasında hekimler tarafından rektoskopi yardımı ile teşhis edilmektedir. İç hemoroid  dört farklı evreye ayrılır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Birinci Derece Basur Belirtisi

Hemoroid belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilmelidir sorusunun yanıtı hemoroid evrelerine göre değişiklik göstermektedir. Birinci derece basur evresinde dışarıya sarkma yapan veya dış kısımda yer alan herhangi bir meme oluşumu yer almaz. Bu evrede hastalık kişiye rahatsızlık boyutunda bir belirti göstermeyebilir ve hasta çok fazla şikâyette bulunmayabilir. Çok rahatsızlık vermemekle birlikte ufak kaşıntılar oluşabilir. Hemoroidin kaşıntı belirtisinin sebebi; makatın içindeki şişen memelerin akıntı yaparak rektum dışına sızmasıdır. Tuvalet ihtiyacından sonra, dışkılamanın yeni yapılmış olmasına rağmen, sanki ihtiyacını tam giderememiş hissi vermektedir. Bu da kişiyi oldukça rahatsız hissettirmektedir. Ağrı olmaksızın kanama görülmesi ihtimali muhtemeldir. Çok nadir de olsa tuvalet sonrası peçeteye gelen küçük kanamalar oluşabilir. Bu nedenle proktoloji uzmanı tarafından muayene sonrası tespiti zor olabildiği için rektoskopi önerilmesi gerekebilmektedir.

İkinci Derece Basur Belirtisi

İkinci derece basur evresinin belirtileri birinci derece evresinden artık daha belirgin hale gelerek kişiye verdiği şikâyetlerinde değişiklik gösterebilmektedir. Bu evrede hemoroid memelerinin oluşturmuş olduğu şişkinlikler biraz daha büyük olarak oluşum gösterebilirler. Hemoroid belirtileri nelerdir, denildiğinde akla gelen hemoroid memeleri tuvalet sonrası ıkınmaya bağlı olarak, gözle görülebilir bir şekilde kendiliğinden çıkıp, ele gelir bir hale ulaşır. Tuvaletten çıkınca bu memeler kendiliğinden içeri girer ve kaybolur. Birinci derecede kanamalar ağrısızken ikinci derece hemoroidde ortaya çıkan kanamalar da ağrı da görülmesi söz konusu olabilmektedir. Hastanın iç çamaşırında lekelenmelere rastlanabilir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Üçüncü Derece Basur Belirtisi

Hemoroid belirtileri nelerdir, sorusunun yanıtı üçüncü derece basur evresinde belirtilerin artmasıyla iyice kendini göstermeye başlar. Hemoroid memesinin oluşturmuş olduğu şişkinlikler tuvalet esnasında dışkı ile birlikte sürtünerek dışarıya doğru çıkarlar. Ele gelen bu memeler içeriye doğru itilmedikçe kendiliğinden kaybolmazlar. Dışarı çıktıklarından kendiliğinden içeriye girmeleri oldukça vakit alır ve kişiye verdiği ağrı ve dolgunluk hissi daha da artmış olur. Bu nedenle ancak elle müdahale edilerek içeriye itilir. Bu evrede kanama, kaşıntı, ağrı ve ıslaklık belirgin halde yaşanır ve hastaya ciddi anlamda rahatsızlık vermeye başlar.

Dördüncü Derece Basur Belirtisi

Dördüncü derece basur evresi, rahatsızlığın son evresi olup artık tüm belirtiler yaşanır hale gelir ve hastaya oldukça sıkıntı verir. Bu evrede hemoroid memeleri anüs kanalına sığmamakta ve sürekli olarak makat ağzından çıkarak burada yer almaktadır. Hiçbir müdahale ile içeri itilemeyen memeler artık tamamen dışarıda bulunur. Evrelerinden en fazla sorun teşkil eden evre olması ile birlikte kişiye kanama, kaşıntı, şiddetli ağrı ve dolgunluk hissi vererek oldukça büyük rahatsızlıklar doğurabilmektedir. Hemoroid belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir sorusu için bahsedilen belirtilerle karşılaşıldığında bir Proktoloji uzmanına tedavi olmanın hızlı bir iyileşme için önem taşıdığı bilinmelidir.

Dış Basur Belirtisi

Dış basurda hemoroid memeleri makat dışında yer alarak, gözle görülür bir hal alıp, elle hissedilecek bir yapıda olmaktadır. Bu nedenle hastaya sıklıkla ağrı, sancı, sızlama ve yanma gibi belirtiler verebilmektedir. Yaşanılan bu belirtiler zaman içerisinde devamlılık gösterebilir. Hemoroid belirtileri nelerdir, diye sorulduğunda içi dolu olan hemoroid memelerinin hastaya anüs bölgesinde kaşıntı yaratması, yanıt olarak verilebilir. Buna bağlı olarak da hastalar sıklıkla, iç çamaşırlarında akıntı ve kanamalar ile karşılaşabilirler. Zorlanmadan kaynaklı olarak gelişen kanama belirtileri herkeste yaşanmamakla birlikte, yaşandığı takdirde nadiren de olsa kansızlığa sebebiyet verebilmektedir.

Belirtmiş olduğumuz gibi hemoroid ve hemoroid memelerinin oluşumları birçok hastaya belli başlı belirtiler göstererek oldukça rahatsızlık hissi yaşatabilir. Bilinmesi ve unutulmaması gerekir ki bu gibi çoğunlukla zorlanmadan ve ıkınmadan kaynaklı olarak gelişen hemoroid çeşitlerinin vermiş olduğu bu belirtiler ile karşılaşıldığında, vakit kaybı yaşamadan uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. Hemoroid belirtileri nelerdir, sorusu akla geldiğinde yalnızca bu alanda hizmet veren ve tecrübeye sahip olan Proktoloji hekimlerine danışmak gerekir. Sağlıklı bir yaşam için düzenli tuvalet alışkanlığının, sağlıklı beslenmenin ve hareketli bir yaşam sürmenin büyük önem taşıdığını da unutmamak gerekir.

Hemoroid (Basur) Nedir Neden Olur Belirtileri Nelerdir? Hakkındaki Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız

Leave a reply