Hemoroid Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hemoroid nedir?

Hemoroid, makat veya rektumdaki damarların genişlemesi ve iltihaplanmasıdır. Halk arasında basur olarak da bilinir.


Hemoroidin belirtileri nelerdir?

Hemoroid belirtileri genellikle evrelere göre değişir. İlk aşamada, genişlemiş damarlardaki mikroskobik yırtıklar nedeniyle anüste veya dışkıda parlak kırmızı kan görülür. İkinci aşamada hemoroid daha belirgin hale gelir ve anüs çevresinde kaşıntıya neden olabilir. Üçüncü aşamada, hemoroidler büyüyebilir ve sızıntı yapabilir ve anüs çevresinde ıslaklık hissi olabilir. Dördüncü ve son aşamada hemoroidler en belirgin halini alır; bu aşamada ağrı veya karıncalanma hissi oluşur ve hemoroidler genellikle dışarı doğru sarkar. Belirtiler kişiden kişiye değişebilir ve belirtilerin şiddeti aşamaya göre değişebilir.

Hemoroid nasıl teşhis edilir?

Genellikle doktor tarafından yapılan fiziksel muayene ve bazen sigmoidoskopi veya kolonoskopi testleri ile teşhis edilir.

Hemoroid (Basur) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Hemoroide ne iyi gelir?

Hemoroidle başa çıkmak için birkaç etkili yöntem bulunmaktadır. İlk olarak, lifli besinleri diyetinize eklemek oldukça faydalıdır. Düzenli egzersiz yapmak da hemoroid semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir Ayrıca, doktorun önerisiyle kullanılan ilaçlar da hemoroid tedavisinde etkili olabilir. Kremler, fitiller ve oral ilaçlar, iltihabı azaltmaya, kaşıntıyı hafifletmeye ve ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Bu önlemlere ek olarak, oturma banyoları gibi uygulanabilecek yöntemler de semptomları hafifletebilir .

Hemoroid ameliyatı gerekli mi?

Hemoroid ameliyatı, genellikle ciddi durumlarda veya diğer tedavi yöntemleri etkisiz olduğunda düşünülür. Hemoroidlerin şiddetli ağrı, kanama ve sık sık tekrarlayan rahatsızlıklara neden olduğu durumlarda, cerrahi müdahale önerilebilir. Ancak, ameliyat her zaman ilk tercih olarak düşünülmez ve doktorlar genellikle daha hafif durumlar için daha konservatif tedavi yöntemlerini önerir.

Hemoroid ağrısı nasıl geçer?

Hemoroid ağrısıyla başa çıkmak için birkaç etkili yöntem bulunmaktadır. İlk olarak, oturma banyoları ağrıyı hafifletmede etkili olabilir. Ilık su, kan akışını artırarak iltihaplanmayı azaltabilir ve kasları rahatlatabilir.  Ayrıca, doktorun önerisiyle kullanılan ağrı kesiciler de hemoroid ağrısını geçirmede yardımcı olabilir. Bu ilaçlar, iltihabı azaltarak ve ağrıyı kontrol ederek rahatlama sağlar. Ancak, ağrı kesici kullanımı konusunda bir sağlık profesyoneliyle görüşmek önemlidir Bununla birlikte, bu yöntemler sadece geçici rahatlama sağlar ve hemoroid ağrısı devam ederse veya şiddetlenirse, bir proktoloji uzmanına başvurmak önemlidir.

Hemoroid tedavisi için hangi ilaçlar kullanılır?

Hemoroid tedavisi için kullanılan çeşitli ilaçlar arasında Daflon tablet, Doxium tablet, Venorouton tablet, Karyos Fistil, Proktoglivenol anal krem ve Proktolog fitil ve krem yer almaktadır. Daflon tablet, flavonoid içeren bir ilaçtır ve damarları güçlendirip iltihaplanmayı azaltarak hemoroid semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Doxium tablet, venotonik bir ilaçtır ve kan dolaşımını düzenleyerek hemoroidlere bağlı şikayetleri azaltabilir. Venorouton tablet de benzer şekilde damar tonusunu artırarak etki gösterir. Karyos Fistil, hemoroid şikayetlerini hafifletmeye yönelik lokal bir tedavi seçeneği sunar. Proktoglivenol anal krem, hemoroidlerin neden olduğu kaşıntı, ağrı ve yanma hissini azaltabilir. Proktolog fitil ve krem de hemoroid semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, bu ilaçların kullanımı öncelikle bir sağlık profesyonelinin önerisi ve yönlendirmesi altında olmalıdır. Her bireyin durumu farklı olduğu için, uygun tedaviyi belirlemek ve olası yan etkileri değerlendirmek için bir proktoloji doktoruna danışmak önemlidir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Hemoroid Nedir?

Hemoroid Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Hemoroid (Basurlarda) Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hemoroid Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Hemoroid(Basur) Nasıl Oluşur?

Dış Hemoroid Belirtileri ve Tedavisi

Tromboze Hemoroid Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Oturma Banyosu, Batikonlu Su Nasıl Hazırlanır?

Ameliyat Olmadan Hemoroid (Basur ) Geçer mi?

Hemoroid Tedavi Edilmezse Ne Olur?

 

Neden Avrupa Cerrahi’yi Seçmeliyim?

Anal fistül ameliyatı önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

 

    Nasıl Randevu Alabilirim?

    444 8 623 numaralı telefonu arayarak randevu alabilirsiniz.
    Leave a reply