Hemoroid Nedir,Belirtileri,Tedavisi

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, basur veya halk arasında mayasıl olarak bilinen hastalık makatın çevresindeki damarların, bacaklardaki varisler gibi şişmesiyle oluşur.
Toplumun %50’sinden fazlasının hayatlarının bir çağında mutlaka karşılaştıkları bir sorun, aslında normal olan anatomik yapının çeşitli sebeplerle deformasyona uğraması, hastalık olarak adlandırılmaktadır.

Makat etrafında üç adet toplardamar yastıkçığı mevcuttur. Bu yastıkçıklar birer air bag(hava yastıkçığı) gibi görev yaparlar ve vücutta çok ince bir kontrol mekanizması gerektiren, istek dışında gaz kaçırmayı önleyen kontrol mekanizmasını oluştururlar. Toplardamar yastıkçıklarının içi (hemoroid yastıkçıkları) istirahat halindeyken, kanla dolar ve şişer. Böylece air-bag vazifesi yaparak, kişinin isteği dışında gaz ve dışkı kaçırmasına engel olur.

Hemoroid Nasıl Oluşur?

Makatta yer alan iç ve dış kaslar arasındaki uyumsuzluk, dışkılama sırasında zorlanma, tuvalette uzun süre boyunca oturma, kronik ishal ya da kabızlık aşırı kilo veya obezite, gebelik, liften yoksun beslenme şekli ve sürekli ağırlık kaldırmak, bu bölgede yer alan toplardamar ağının genişlemesine ve sarkmasına yol açar. Zamanla bu toplardamar ağının(hemoroid memeleri) üstünü örten derinin incelmesi veya tahrişi ile birlikte kanamalarda ortaya çıkabilir

Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

*Beslenme; Alkol tüketimi, acılı baharatlı gıdaların fazla tüketimi, düşük lif oranı gıdalarla beslenme
*Aileden gelen kalıtımsal faktörler
*Uzun süreli ishal ya da kabızlık
* Hamilelik veya doğum (Büyüyen rahim basınç etkisi yapar)
*Ağırlık kaldırmak veya ağırlık kaldırma sporu yapmak
*Tuvalet ihtiyacını gidermeyi ertelemek, tuvalette uzun süre oturmak ve aşırı ıkınmak
*Uzun süredir devam eden öksürük şikâyeti olanlar
*Beslenme; Alkol tüketimi, acılı baharatlı gıdaların fazla tüketimi, düşük lif oranı gıdalarla beslenmeliyiz

Hemoroid Kimlerde Görülür?

Kadın ve erkek arasındaki sıklık aynı orandadır. Ortalama her 3 kişiden birinde hemoroid hastalığı görülmektedir ve bu oran 40 yaş üzerinde daha da artmaktadır.

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Kanama: İç hemoroidlerin en önemli belirtisidir. Kanama genelde dışkılamayı takiben ortaya çıkar, bazen sızdırma şeklinde veya tuvaletin içini kırmızıya boyayacak kadar fazla miktarda olur. Kanamalar genelde ağrısızdır, kan pıhtısı içermezler
Makatta Şişlik: Uzun süreli hemoroidal şikayetleri olanlarda genelde makat çevresinde, deride meme şeklinde sarkma ve damarsal şişlik ile fark edilir.
Kaşıntı ve Akıntı: Basurlarda özellikle dışarı sarkan hemoroidler, mukuslu(yapışkan bir sıvı) akıntı şikayetine neden olabilir. Bu akıntı ise kaşıntıya sebebiyet verir.
Ağrı: Genelde dış hemoroidlerde görülmektedir, iç hemoroidlerin ileri evrelerinde ve özellikle tromboze(pıhtı) hemoroidlerde ağrı görülmektedir.

Hemoroid Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Hemoroidler bulunduğu bölgeye göre iç ve dış olarak ikiye ayrılır.

İç Hemoroid

Asıl önemli olan hemoroidler” iç hemoroidlerdir”. Bu hemoroidlerde kendi içinde dört gruba ayrılır.

1.Evre Hemoroid Nedir?

Hemoroid memesinin dışarıdan görülemediği ancak anoskop ile içeriye girildiğinde görülebildiği durumda 1. evre hemoroid söz konusudur.
Kendini sadece kanama ile belli eder. Bu memeler genellikle ağrısız olup, 1 cmden daha küçük boyutlu, gergin ve ince duvarlı kanamaya hazır iç memeler şeklindedir ve ele gelmezler.
1. evre hemoroidler için çoğu zaman ameliyat gerek duyulmaz. Sadece merhem, uygun diyet, ılık su ile oturma banyosu ve istirahat yeterli olabilir. Ancak tetikleyecek sebepler araştırılıp onlar da ayrıca tedavi edilmelidir.

2.Evre Hemoroid Nedir?

Bunlar dışkılama sırasında ,tuvalette ıkınınca makat dışına çıkan ve ele gelen, ayağa kalkınca ve ıkınma bittiğinde anal kanal içine çekilip kaybolan, ağrısız, hemoroid memeleri olup, genellikle fışkırır tarzda veya hızlı damlalar şeklinde kanama yapar. Kanamalar bazen bir iki ay ara verebilir, bazen de bu süre uzayabilir, her tuvalet çıkışında az da olsa görülür. Ve zaman içinde mutlaka kansızlık yapar.

3. Evre Hemoroid Nedir?

Dışkılama sırasında ıkınma ile dışarı çıkar ve bir süre anüs dışında kalırlar, hasta çoğu kez kendisi bu hemoroid memelerini içeri iter.4. Evre Hemoroid
Hemoroid(basur) memeleri dışkılama haricinde de anüsün dışında yer almaktadır ve elle bile anüsün içine itilemez. Çoğu kez bu memeler akıntıya ve kaşıntıya yol açarlar.

Dış Hemoroidler

Dış hemoroidler, anüsün dış çevresinde derinin hemen altındadır. burada bulunan yoğun sinirler nedeniyle ağrı yoğun hissedilir ,gözle görünür şekildedir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi İçin Tıklayınız

Hemoroid Ameliyatının Riskleri

Hemoroid hastalığında cerrahi tedavi güvenle yapılabilir. Fakat ender de olsa bazı riskler ve komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu komplikasyonlardan bazıları cerrahi tedaviye bazıları da anesteziye aittir.
Cerrahi tedaviye bağlı gelişebilenler ise şöyledir:
– Ameliyat sonrası dönemde bir süre dışkılama yaparken ağrı ve batma hissi olabilir.
– Yara yerinden iltihabi akıntı, apse olabilir.
– Ameliyat sırasında veya sonrasında kanama olabilir. Bu kanamaya bağlı tekrar ameliyat gerekebilir.
– Ameliyat sonrasında makat kanalda (anal) darlık oluşabilir. Bu durumda hastanın dışkılama zorluğu gözlenir.
– Ameliyat sonrası dışkı ve gaz tutamama sıkıntısı oluşabilir
– Hemoroid hastalığı cerrahi tedaviden sonra tekrarlayabilir.

Hemoroid Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aşağıdaki sorunlardan biri olduğunda doktora başvurulması gerekir.
– Ateş, üşüme, titreme
– Yara yerinden iltihabi akıntı
– Ağrı kesicilere rağmen geçmeyen şiddetli ağrı
– Pansuman yapılmasına rağmen durmayan şiddetli kanama
– İdrar yapmada zorluk
– Üç gün üst üste dışkılama olmaması
– 24 saat içinde 3 den fazla sulu dışkılama
– Bulantı, kusma

Hemoroid Hastalığı Kansere Dönüşür mü?

Hemoroidler kansere dönüşmezler; fakat hemoroid bulguları ile makat kanseri bulgularının eş değer seyretmesi aynı bulguları vermesinden sebep mutlaka uzman bir hekimin aradaki ayrımı yapması gerekir.
Hemoroid Hastalığından Nasıl Korunuruz?
*Kabızlıktan korunulmalıdır özellikle tuvalet konusuna özen gösterilmeli, belirli bir saatte her gün tuvalete oturulmalıdır.
*Tuvalet asla ertelenmemelidir.
*Tuvalette aşırı ve ardışık ıkınmalardan kaçınılmalıdır
*Her gün 6-8 bardak sıvı alınmalıdır.
*Aşırı kilolardan kaçınılmalıdır.
*Günlük fiziksel aktiviteyi arttırmalı. Uzun süre oturur pozisyonda kalınmamalıdır.
*Lifli gıda bolca tüketilmelidir.
*Tuvalet sonrası temizlik sırasında tahriş edici tuvalet kâğıdı kullanmamalıdır.
*Yeşil sebze ve meyveler tercih edilmelidir.
*Alkol tüketiminden olabildiğince uzak durmak gerekir

Hemoroid problemi mi yaşıyorsunuz?

Eğer siz de hemoroid problemi yaşıyor ve internette hemoroid doktoru, en iyi hemoroid doktoru İstanbul, Türkiye’nin en iyi hemoroid doktoru, hemoroid tedavisi için doktor tavsiyesi, basur doktoru gibi başlıklar aratarak sorununuza çözüm arıyorsanız; iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Hemoroide Hangi Bölüm Bakar İlgili Yazı İçin Tıklayınız

Leave a reply