Basur Hastalığında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid için ne yapmalı diye sorulduğunda ilk olarak hastalığın tanısının koyulabilmesi ve boyutlarının değerlendirilebilmesi için muayeneye gidilmesi önerilir. Makat bölgesinde meydana gelen varis şişlikleri olarak tanımlayabileceğimiz bu hastalık, birçok insanın günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Günümüzde benimsediğimiz hareketsiz (sedanter) yaşam tarzı hemoroid nedenleri arasında yer alan en önemli faktördür.

Her kişide farklı belirtiler gösterebilse de hemoroid hastalığının oldukça sık rastlanılan belirtileri şunlardır: makat çevresinde kaşıntı, bu bölgede oluşmuş şişlik, hemoroid memesinin bulunduğu bölgede ağrı ve makattan kan gelmesi. Basurdan korunma yolları, bu belirtilerin nedenleri anlaşıldığında kişiler için daha yararlı olacaktır. Çünkü belirtilere neden olan asıl faktörlerin ortadan kaldırılması yeni hemoroidlerin oluşumunun önüne geçebilir.

Basur Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Bu noktada “hemoroid için ne yapmalı” diye düşünen hastalar, hemoroid belirtilerine kendi kendilerine müdahale etmeye çalışmak yerine mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Hemoroid hastalığı için Genel Cerrahi bölümünden randevu alınabilir. Yalnızca makat hastalıkları (proktoloji) ile ilgilenen ve bu konuda daha fazla deneyim sahibi olan uzman bir Proktoloji doktoruna başvurulması da tedavinin sağlıklı seyri için önemlidir. Bu nedenle bir Proktologdan randevu alınması önerilir. Muayene sonucunda hemoroid ameliyatı ya da ameliyatsız hemoroid tedavisi gibi yöntemler ile tedaviler sağlanmaktadır.

Yalnız mutlaka hastalar, tedavilerin ardından basurdan korunma yolları hakkında bilgi edinmeli ve yaşam alışkanlıklarını da bu doğrultuda değiştirmelidir.

Basur Olmamak İçin Uzak Durulması Gereken Besinler Nelerdir?

Hemoroide zararlı yiyecekler, tüketildiğinde var olan hemoroidlerdeki ağrıları şiddetlendirebilir. Hemoroid tedavisi olmuş kişilerin özellikle iyileşme süreçlerinde bazı besinlerden uzak durması gerekir. İyileşme tamamlandığında da beslenme düzenlerinde basurdan korunma yolları arasında yer alan yiyeceklere yer vermeli ve basura faydalı olan bu yiyecekleri tüketmeleri önerilir.

Hemoroid nedenleri içerisinde bulunan ve hemoroid hastalarının uzak durması gereken besinler şu şekildedir:

  1. Alkol: Basur hastalığında vücuttaki sıvı oldukça önemlidir. Bu nedenle günlük su tüketiminin arttırılması ve vücudun sıvı ihtiyacının karşılanması gerekir. Fakat hemoroide zararlı yiyecekler ve alkollü içecekler, tam tersine vücuttaki suyu emerek bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel olmaktadır. Sıvı ihtiyacı karşılanmayınca bu durum kabızlığa neden olmaktadır.
  2. Baharatlı yiyecekler: Hemoroide zararlı yiyecekler içindeki en önemlisi sayılabilen acılı baharatlar fazla tüketilmemelidir. Pul biber, isot, karabiber gibi baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi bağırsaklar üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmaktadır. Dışkılama esnasında makat bölgesindeki ıkınma ihtiyacını tetikleyen bu baharatlar, basurdan korunma yolları arayan hastaların uzak durması gerekenler arasındadır.
  3. Süt ürünleri: Eğer hemoroid hastalığına sahipseniz süt ve süt ürünlerinden uzak durmanız ya da önemli ölçüde bu hemoroide zararlı yiyecekler tüketimini azaltmanız gerekir. Yoğurt, peynir gibi süt ürünleri içerisinde bulunan bakterilerin fazlalığı nedeniyle aslında önemli ve yararlı besinlerdir. Fakat hemoroid hastalarına bu bakteri fazlalığı iyi gelmeyecek aksine makatta kaşıntı şikâyetine neden olacaktır.
  4. Aşırı çay-kahve tüketimi, kırmızı et, asitli içecekler, hamur işleri, çikolata, tuzlu ve yağlı gıdalardan da uzak durulması önerilir.

Sıcak Tedavi Mi Uygulanmalı, Soğuk Tedavi Mi Uygulanmalı?

Hemoroid için ne yapmalı sorusunu soran hastalar öncelikle muayene olmalıdır. Ardından tedavi oldukları doktorun önereceği şekilde oturma banyosu yöntemiyle de iyileşme süreçlerine katkıda bulunmalıdırlar. Kişinin durumuna ve geçirmiş olduğu tedaviye göre oturma banyosunda kullanılan suyun sıcaklığı değişebilmektedir. Bu konuda en iyi tavsiyeyi tedaviyi gerçekleştiren doktor verecektir.

Hemoroide zararlı yiyecekler gibi dikkat edilmesi gerekenler arasında doktorun önerdiği sıklıkta oturma banyosu uygulamasının yapılması, tedavinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için önem taşımaktadır. Oturma banyolarında genelde ılık su kullanımı önerilir. Anal bölgedeki spazmların rahatlaması için oturma banyosu tekniği oldukça faydalıdır. Yalnızca basurdan korunma yolları arasında değil pek çok makat hastalığında da hızlı iyileşme sağlanması için tedavilerin ardından yapılması önerilmektedir.

Oturma banyosu tekniği, 10-20 dakikalık bir süre içerisinde içi ılık su dolu bir leğende ya da oturma banyosu küvetlerinde gerçekleştirilir. Kimi durumlarda eğer doktor tarafından önerildiyse suyun içerisine birkaç damla batikon damlatılabilir. Hemoroid ameliyatı olan ya da ameliyatsız tedavi yöntemleriyle hemoroid hastalığından kurtulan hastalar da eğer doktorları öneriyor ise oturma banyosu tekniğinden yararlanabilir. Bilinmelidir ki basurdan korunma yolları arasındaki bu teknik, hemoroidlere cerrahi bir müdahale (ilaç, ameliyat ya da lazer gibi) yapılmadıysa tek başına uygulandığında kişilerin hemoroid ağrısını artırabilir. Hemoroidlerin tedavi edilmesinden sonra bu tekniğin kullanılması kişiye asıl yararı sağlayacaktır.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi hemoroid için ne yapmalı diye düşünen hastalar, öncelikle Proktoloji alanında uzman bir hekime muayene olmalı ve uygulayacakları işlemleri buna göre belirlemelidir.

Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Basurdan korunma yolları öncelikle hemoroidin tedavi edilmesine bağlıdır. Tedavi edilmeyen hemoroid hastalığı, kişinin şikâyetlerinin şiddetlenmesine ve hastalığın evresinin artmasına neden olacaktır. İlk etapta makat bölgesinde kanamalar gibi ciddi belirtilerle karşılaşacak olan hastalar, zamanla aşırı kan kaybı sonucunda kansızlık bile yaşayabilmektedir. Hemoroid ameliyatı ya da ameliyatsız hemoroid tedavilerinden biriyle tedavi edilmeyen hastalarda, akut tromboze hemoroid denilen şişlikler de meydana gelebilmektedir.

Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Peki gittikçe şiddetlenen ağrılara neden olan hemoroid için ne yapmalı? Hemoroid hastalığından kısa sürede kurtulmak için mutlaka belirtilerle karşılaşıldığında uzman bir hekimin desteğine başvurup, hastalığın tanısının belirlenebilmesi ve değerlendirilebilmesi için muayene olunması gerekir.

Muayenenin ardından merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız lazer tedavisi gibi yöntemlerle hemoroid hastalığından 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Hemoroid ameliyatı gibi ağır bir ameliyat sürecinin olmadığı ameliyatsız lazer tedavisinde aynı gün içinde hem muayene hem de müdahale işleminizi olabilirsiniz. Yine hemoroid ameliyatı yönteminde bulunan kesi-dikiş gibi uygulamalar ameliyatsız lazer tedavisinde uygulanmadığından iyileşme süreci de oldukça hızlı gerçekleşmektedir.

Basur Hastalığında Evde Tedavi Mümkün Müdür?

Evde hemoroid için ne yapmalı? Öncelikle basur hastalığının kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık olmadığının bilinmesi gerekir. Mutlaka oluşan hemoroid memelerine müdahale işlemi gerçekleştirilmelidir ki kesin bir çözüm sağlanabilsin. Genelde hemoroid hastaları bu durumu bilmediklerinden “hemoroid için ne yapmalı” sorusuyla kendilerine evde uygulayabilecekleri tedavi yöntemleri aramaktadırlar. Hemoroid memelerinin ortadan kaldırılmasını sağlayacak evde uygulanabilen ve kesin çözüm sağlayan bir yöntem bulunmamaktadır.

Basur hastalığının belirtileri görmezden gelinip tedavisi ertelendikçe hastalıkta artış meydana gelir ve başlangıç seviyesindeki hemoroid, 4. Evreye geçebilir. En sıkıntılı şikayetlerin yaşandığı bu evrede makat kanaması belirtilerine rastlanır. Artık hiçbir şekilde makat içine geri girmeyen hemoroid memeleri, yalnızca tuvalet esnasında değil yürüme, oturma, ayakta durma gibi basit hareketlerde dahi kişiye dayanılması güç ağrılar verecektir.

Basurdan korunma yolları arasında yer alan hemoroide zararlı yiyecekler ya da tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi gibi yollar da ne yazık ki ilerlemiş hemoroid için bir çözüm olmamaktadır. Aksine asıl tedavi ertelendiği için şikâyetlerin şiddetlendiği gözlenecektir. Keza kişilerin hemoroidli bölgeye tedavi maksatlı sürdüğü bitkisel kürler de bölgenin tahriş olmasına ve buna bağlı olarak ağrıların artmasına zemin hazırlayacaktır.

Evde tedavisi mümkün olmayan hemoroid hastalığında artık çok kısa sürede uygulanan hemoroid ameliyatı dışında başka kesin tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız hemoroid tedavisi yöntemi de bu çözümlerden en çok tercih edilenidir. Ameliyatsız hemoroid tedavisi, hem kişilere sağladığı avantajlar açısından hem de iyileşme süresinin hemoroid ameliyatı yöntemine göre çok daha kısa sürmesinden dolayı tercih edilmektedir.

Leave a reply