Dış Basur Nasıl Geçer?

Dış Basur Nedir?

Dış basur hastalığının geçmesi için mutlaka alanında uzman bir doktora muayene olunmalıdır. Makat bölgesinde oluşan dış basurun geçmesi için ameliyatsız tedaviler bulunmaktadır. Kişiye en uygun tedavi yöntemine ise doktor muayenesinin sonucunda karar verilir. Ameliyatsız dış basur tedavisinde 5-8 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.

Ayakta, Yatış Gerektirmeyen Dış Basur Tedavisi Nasıl Olur Görmek İçin Tıklayınız

Makat hastalıkları içerisinde çok sık karşılaşılan dış basur, yarattığı şikayetler sonucu birçok insana zor zamanlar yaşatmaktadır. Aynı zamanda dış hemoroid olarak da bilinen bu hastalık, tıp dilinde external basur olarak adlandırılır. Sağlıklı insanlarda makat bölgesinde bulunan damarların üstünde ince bir deri tabakası bulunur. Basur oluştuğundaysa bu deri tabakası elle hissedilir hale gelir. Deri altı dokuda bulunan damarlardaki kan akışı bazı etkenler sebebiyle bozulur. Bu damarların tıkanması sonucunda ise damarların içinde pıhtı oluşmaya başlar ve dış basur memesi halini alır. Hızlı bir şekilde gerçekleşen bu süreç, şiddetli bir ağrıya neden olmaktadır. Hastalar, çoğunlukla anal bölgede ele gelen sert, şiş ve baloncuk şeklini almış ağrılı bir meme hissettiğini söyler.

Dış basur memesinin içinde toplanan kan pıhtısı, yabancı bir cisim veya bir travmatik durum sonucu yırtılarak kanamaya sebep olabilir. Bahsedilen memeler makat bölgesindeki cilt altında genellikle koyu renkli kabarıklıklar şeklinde kendini gösterir. Elle hissedilmesinin yanı sıra, çok şiddetli ağrı, kaşıntı ve kanamaya neden olabilmektedir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Dış Basurun Nedenleri

Bu makat hastalığının oluşumunu sadece bir nedene bağlı kılmak çok yanlış olacaktır. Birden çok nedeni bulunan bu hastalık özellikle günümüzde beslenme alışkanlıklarımızın geçirdiği değişimin sonucunda artış göstermiştir. Günümüz şartlarında posalı besinlerin, doğal besinlerin tüketiminin azalması sonucu sindirim sistemi zorlanmaktadır. Tüketilen gıdaların sindiriminde vücudumuz normalden daha fazla sıvıya ihtiyaç duymaktadır. Bu sıvı karşılanmadığı müddetçe sindirim sistemi çalışmasını sağlıklı bir şekilde sürdüremez ve dışkılama sırasında zorlanmalar meydana gelir. Şiddetli ıkınma ve zorlama ise anal bölgedeki basıncın artmasına bağlı olarak dış hemoroid problemini doğurur.

Hemoroid Kremleri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Beslenme düzenine bağlı tuvalet alışkanlığı da aynı şekilde olumsuz bir etki etmektedir. Tuvalet alışkanlığının düzenli olmaması bağırsaklarda biriken dışkının daha sert ve can yakıcı olmasına neden olur. Ikınma durumu, tuvalette saatlerce telefona bakmak, kitap veya dergi okuyarak uzun bir süre oturur vaziyette durmak, damarların genişlemesine ve büyümesine sebep olmaktadır. Dışkının sert olması anal kanaldan geçerken damarlara zarar verir ve anal bölgede hasar oluşmasına neden olur. Bu yüzden şiddetli ağrı ve kanamaya neden olabilir. Gün içerisinde az su tüketen bireylerde kabızlık problemi daha sık yaşanmaktadır. Günde en az 10 bardak su içmek dışkılamanın daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olur.

Dış basur hastalığının şiddetinin artmasında bazı faktörler bulunur;

  • yaş faktörü,
  • ishal atakları,
  • çok uzun süre devam eden kabızlık,
  • ıkınma ve zorlanmalar,
  • doğum,
  • dışkı yumuşatıcı ilaçların sıklıkla kullanılması,
  • ağır yük kaldırmak,
  • genetiksel nedenler,
  • tuvalette uzun süre oturmak,
  • acı ve baharatlı gıdalar tüketmek gibi durumlara bağlı olarak makattaki damarların içinde kan pıhtısı oluşmaya başlar.

Dış hemoroid belirtilerinde yaşanılan ağrı süreklidir. Ele gelen basur memesinin içi kan ile doludur ve anal kanalda şiddetli bir kaşıntıya neden olur. Hastalar iç çamaşırlarında akıntı ve kanama görebilir. Dış basur kanamaları kansızlığa bile neden olabilmektedir.

Dış Basur Tedavisi

Hastalığın tedavisinde muayene sırasında hekim öncelikle hastanın öyküsünü dinler. Kişide gerçekleşen şikayetlerin değerlendirmesini, kişinin beslenme şekli, dışkılama biçimi ve tuvalet alışkanlıklarını göz önüne alarak yapar. Ardından hasta muayene bölümüne alınır ve proktoloji hekimi tarafından rectal tuse ile muayene edilir ve tanısı konulur. Hekimin farklı bir hastalıktan şüphe ettiği durumlarda ise hastadan farklı tetkikler istenir.

Yalnızca makat hastalıkları alanında uzmanlaştıkları için işlemi yapacak olan doktorun Proktoloji uzmanı olması tavsiye edilir. Uygulanacak olan tedavi yöntemine karar verirken uzman doktor; ağrının derecesini, dış basur memesinin boyutunu ve kişinin şikayetleri başladıktan sonra geçen süreyi göz önüne alıp bunların sonucunda en uygun tedavi yöntemine karar verir.

Makat bölgesinde meydana gelen şikayetler fark edildiği an, zaman kaybetmeksizin bir doktora danışmak önemlidir. Beklemek ve tedaviyi ertelemek hastalığın ilerlemesine neden olacaktır. Hemoroid hastalığının kendi kendine geçmediği ve evrelerinde artış görüldüğü bilindiğinden mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Günümüzde artık ameliyatsız tedavi yöntemi ile aynı gün içinde muayene ve müdahale işleminizi yaptırabilirsiniz. Çok kısa süren bu tedavi yönteminde hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Leave a reply