Hemoroid Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Makat çevresinde bulunan toplardamar yapılarının şişmesi ve genişlemesi ile meydana gelirler. Makatın dış kısmı mukoza ile kaplı olan bu yapılara hemoroidal yastıkçık adı verilmektedir. Bu hemoroidal yastıkçıklar zaman içerisinde genişleyip şişerek, makattan dışarı doğru çıkmasıyla hemoroid rahatsızlığı oluşur ve makat bölgesinde yer kaplayarak tuvalete çıkmakta zorluluk yaşatır. Bu yapılar vücudumuzun anatomik bütününün bir parçasıdır. Gün geçtikçe hemoroid yastıkçıklarını tutan kaslar gevşer ve hemoroid oluşumlarının yer değiştirmesi sonucu makat bölgesinde şişme ve kanamalar meydana gelir.

Basurun oluşma nedenleri arasında ilk olarak kabızlık ve ishal hastalıkları gelmektedir. Hemoroidal yastıkçıklar ıkınma ve zorlanmayla beraber zarar görür ve makattan dışarıya doğru şişer.  Beslenmeye bağlı olarak gelişen hemoroid hastalığı için kabız ve ishal ataklarını basınç etkisini en aza indirmek gerekir. Kişinin beslenme şekil ve miktar düzenlerinde değişiklikler yapması gerekir, kabızlığa neden olacak besinlere dikkat etmelidir.

Hemoroid hastaları her şeyden önce sağlıklı beslenme düzenini oluşturması gerekir. Örneğin kırmızı et tüketimini dengelemeli onun yerine hindi eti ya da balık gibi sindirimi kolay beyaz etleri tercih etmelidir. Bununla beraber hamur işi, pilav, pasta, makarna gibi yiyecekleri olabildiğince azaltmalıdır. Zeytinyağlı sebze yemekleri ve bol lifli besinler tüketilmelidir. Vücut ağırlığınıza göre de günde en az 2-3 litre su içilmelidir. Bunun dışında kırmızı et tüketecekse bile bol salata ve yeşillikle tüketmelidir.

Sirke Hemoroidi Arttırır Mı?

Sirke etil alkol ve asetik asit hammaddelerinden oluşmaktadır. İçeriğinde bulunan asetik asit yapı cilde direkt temas ettiğinde mukozayı yakar ve tahriş eder.   Sirkenin steril etmeye yarayan özelliğinden dolayı deride sertleşme meydana gelmektedir. Bu yüzden kullanımına son derece dikkat etmek gerekir. Basur kullanımı kısmi olarak fayda sağlayabilir.  Çok yüksek dozlarda olmayacak şekilde bir iki damla su ile karıştırılıp tampon yapılarak bölgenin temizliği sağlanabilir. Aynı zamanda hazımsızlığa da iyi gelen sirkenin içme sularında da bir iki damla karıştırılarak kullanılmasında bir sakınca yoktur. Yine de bir hekim kontrolün kullanılmasında fayda vardır.

Hangi Besinler Hemoroidi Arttırır?

Hemoroid hastalığına neden olan kronik kabızlık ve kronik ishal gibi ataklar ve ağır sporlar sonucu oluşan ıkınmalarla basur meydana gelmektedir. Hemoroidal yastıkçıklar her bireyin anatomisinde bulunan yapılardır. Bu yapılar dışkılama sırasında uzun süreli ıkınma ya da sık sık tuvalete çıkmayla zarar görür. Zorlanmalar sonucunda zarar gören yastıkçıklar şişerek hemoroidi oluşturur.  Hastalığın oluşmaması veya ilerlememesi için hastaların beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Hangi Besinler Hemoroidi Arttırır?

Hemoroid hastaları çoğunlukla yemek yeme düzenlerini değiştirmek yerine dışkı yumuşatıcı (laksatif) ilaçlar kullanmaktadır. Çünkü dışkı yumuşatan ilaçların kullanımı kişiye daha kolay gelmektedir. Ancak bu ilaçlar bağımlılık yapabilir ve bıraktıktan sonra daha şiddetli kabızlık atakları geçirebilir. Kabızlığı önlemek için dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanmak yerine; günde en az 3 Lt su tüketerek, bol lifli ve sağlıklı besinler tercih edilmesi daha uygundur. Basura iyi gelen yiyecekler kepekli veya tahıllı gıdalar, baklagiller, kuru meyveler, kuruyemişler, probiyotik besinler, vitaminler, sebze ve meyvelerdir.  Bu besinlerin dengeli şekilde alınması bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlığa iyi gelir. Bazı besinlerin tüketilmesi veya sık tüketilmesi bağırsak hareketlerinde düzensizliklere neden olabilir. Bu besinler hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Sonuç olarak bu besinler kabızlık, zor dışkılıma ile şiddetli ıkınmaya veya tuvalette daha uzun kalmaya neden olan besinler hemoroid şikayetlerini artırmaktadır.

 • Kırmızı biber, kara biber, pul biber, acı biber, isot vb. baharatlar
 • Çay ve kahve (aşırı tüketimi)
 • Enerji içecekleri, kola ve diğer asitli içecekler
 • Şarap ve bira gibi mayalı alkoller
 • Turunçgiller (limon, mandalina, portakal, greyfurt)
 • Fast food (Lahmacun, çiğ köfte, pizza, hamburger, işlenmiş salam ve sosisler)
 • Süt ürünleri (aşırı yüksek miktarda tüketildiğinde alerjen etkisine sahip olduğu için makatta kaşıntıya yol açar)
 • Ketçap
 • Çikolata
 • Beyaz pirinç, beyaz şeker
 • Konserve gıdalar
 • Puding, çorba gibi toz hâlindeki hazır gıdalar
 • Sirke ve turşu gibi ekşi ürünler
 • Beyaz undan yapılan ekmek, makarna, pasta, börek, kek gibi ürünler
 • Ambalajlı meyve suları
 • Margarin gibi tuzlu ve yağlı gıdalar
 • Ağrı kesici ilaçların kullanımı

Acının direkt basura yol açmaz ancak basuru olan hastalarda çok acı yemek hemoroidin şişmesine ve tahriş olmasına neden olur.  Çoğunluklu olarak acı ve baharatlı besinlerin tüketilmesi hemoroid rahatsızlığı bulunan kişilerde dışkılama güçlüğüne neden olduğu gibi yanma ve ağrılara da sebep olabilmektedir.

Oturma Şekli Hemoroidi Etkiler Mi?

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak dış hemoroid riskini artırabilir. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak basur memelerini olumsuz etkiler. Uzun süreli oturarak hareketsiz kalan; taksiciler, uzun yol şoförleri, bankacılar ve bilgisayar başında çalışan mesleklerde hemoroide daha çok rastlanır. Bununla birlikte birey boş zamanlarında da televizyon seyrederek ya da hareketsiz bir şekilde akıllı telefonda vakit geçiriyorsa bu durum kronik kabızlığa neden olur. Bu nedenle bireyler aynı pozisyonda sabit bir şekilde oturmamaya dikkat etmeliler. En azından bulundukları ortamda saatte 1 kalkıp dolaşmalı, çalışma alanlarında hareket etmelidirler.  Düzenli egzersizlerle kendilerini çok yormadan ve ağırlık kaldırmadan basit düzeyde spor yaparak hemoroidin ilerlemesini kontrol edebilir.

Hemoroid Hastalığı En Çok Hangi Bireylerde Görülür?

Hemoroid hastalığı hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir. Özellikle 25 ve 65 yaş aralığında daha sık görülmektedir.  Uzun süre aynı pozisyonda oturma zorunluluğu bulanan kişilerde; öğrenci, bankacı, çağrı merkezi, taksici, şoför, bilgisayar başında çalışan meslek grupları gibi oturan kişilerde hemoroidi olumsuz etkiler. Fiziksel olarak hareketsiz kalan bireyler, anal bölge etrafındaki kan damarlarına daha fazla baskı yapabilir. Bu sebepten dolayı uzun süre aynı şekil ve pozisyonda oturulmamalıdır.

Hamilelerde hamilelik döneminde ya da doğum sırasında oluşan baskı ve ıkınmayla görülebilir. Bunun beraber hamilelerin kullandığı takviye ilaçlar özellikle de demir ilaçları kabızlığa yol açabilir. Sağlıklı beslenme ve basit spor hareketleriyle kabızlık sorununa dikkat edilebilir. Hamilelik düşünen kadınlarda hemoroid var ise hamile kalmadan önce tedavi edilmelidir.

Dışkılama düzeni olmayan, uzun süreli kabızlık sorunu yaşayan bireylerde de basur sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bununla birlikte hemoroid, bağırsak kanseri ve bağırsak hastalığı olan bireylerde de görülebilir.  Hatta kanser hastalarının belirtileri kolaylıkla diğer makat hastalarıyla da karışabilir.

Leave a reply