Hemoroid Tedavisi İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Milyonlarca insan, rektumun alt kısmında veya anal bölgede gelişen hemoroidden muzdarip. Hemoroid, kabızlık ve ishal, hamilelik, uzun süre ayakta kalma veya oturma gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ayrıca, ailede hemoroid öyküsü olması da riski artırır.

İstanbul’un önde gelen hemoroid doktorlarından Dr. Yasir Gözü, hemoroidlerden kurtulmanızı ve nüksü önlemeye yardımcı olan tedavilere odaklanıyor. İşte hemoroid tedavisi için doktor yardımı almanız gereken durumlar.

Hemoroid Belirtileri Günlük Hayatınızı Engelliyor mu?

Hemoroid belirtileri genellikle hafif bir rahatsızlıkla başlar ve zamanla günlük yaşamı etkileyebilecek kadar kötüleşebilir. Bu semptomlar oturmayı veya diğer aktiviteleri sürdürmeyi biraz rahatsız edici hale getirebilir. Ancak belirtiler, normal günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştıracak kadar şiddetli hale gelirse, bir proktoloğa danışmak önemlidir.

Dışkılama sonrası kanamanız mı var?

Hemoroid, genellikle dışkılama sonrasında kanamaya yol açabilen şişmiş damarlar olarak ortaya çıkar. Ancak, rektal kanama her zaman hemoroidlere bağlı olmayabilir; ciddi sağlık sorunları, özellikle kanser, benzer belirtiler gösterebilir. Bu nedenle, fark edilen belirtilerle birlikte proktoloji doktoruna başvurmak, erken teşhis ve etkili tedavi açısından hayati bir adımdır.

Bir şişkinlik hissediyor musunuz?

Bazen bir iç hemoroid makattan dışarı çıkarak Tromboze hemoroid olarak bilinen durumu oluşturur. Bu hemoroidler çok ağrılı olabilir ve hatta bölgeye giden kan akışını engelleyerek boğulabilirler. Sarkmış bir hemoroidiniz olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka tıbbi bir değerlendirme yaptırmanız gerekmektedir.

Dışkı kaçırıyor musunuz?

Dışkı kaçırma, hemoroidlerle ilişkili bir sorundur. Hemoroidler, makattaki damarlarda oluşan şişliklerdir ve bu durum zaman zaman dışkının istenmeyen bir şekilde kaçmasına neden olabilir.

Hemoroidlerin sebep olduğu dışkı kaçırma durumu, cildin tahriş olmasına ve anal bölgedeki temizlik sorunlarına yol açabilir. Bu durum, başka sağlık sorunlarının gelişmesine zemin hazırlar ve aynı zamanda anal fistüllerin oluşumuna neden olabilir.

Şikayetleriniz giderek artıyor mu?

Evde yapılan tedaviler ılık oturma banyoları, hemoroid kremleri semptomlarınızı hafifletebilir. Ancak bu belirtiler daha da kötüleşirse, tıbbi yardım almanın zamanı gelmiş demektir

Belirtileriniz bir haftadır devam ediyor mu?

Bir haftadan uzun süren rahatsızlık, ağrı, kanama, yanma veya kaşıntı hisleriniz varsa, bu tıbbi tedavi alma zamanının geldiğinin iyi bir göstergesidir. Bazı hemoroidler biraz dikkatle iyileşirken, diğerleri doktor yardımı olmadan geçmez.

Hemoroid sürekli tekrarlıyor mu?

Bazı insanlar hayatlarında sadece bir kez veya seyrek olarak hemoroid olurlar. Diğer insanlarda ise düzenli olarak hemoroid görülür. Ev ilaçlarına veya diğer konservatif tedavi çabalarına rağmen geri gelmeye devam eden hemoroidleriniz varsa, bir uzman proktoloğa başvurma zamanı gelmiştir.

Hemoroid Tedavisinde İlaç ve Cerrahi Tedavi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Hemoroidiniz olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Hemoroid belirtileri genellikle anüs çevresinde ağrı, kaşıntı, kanama veya şişlik şeklinde ortaya çıkar. Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız, muhtemelen hemoroidiniz olabilir. Hemoroidler, başka sağlık sorunlarına benzer belirtiler gösterebilir, bu nedenle uygun tedavi ve yönetim için profesyonel bir değerlendirme gereklidir.

İlk belirtileri fark ettiğinizde ertelemeksizin bir proktoloji doktoruna başvurmak, hemoroidlerle ilgili sorunları hafifletmek ve uzun vadeli rahatlama sağlamak adına önemli bir adımdır. Unutmayın ki, uzman bir proktoloji doktoru, durumunuza uygun en etkili tedavi seçeneklerini önerebilir.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Neden Avrupa Cerrahi’yi Seçmeliyim?

Anal fistül ameliyatı önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

 

    Nasıl Randevu Alabilirim?

    444 8 623 numaralı telefonu arayarak randevu alabilirsiniz.
    Leave a reply