Fistül Hastalığının Belirti Verdiği Durumlar

Makat bölgesinde akıntıya neden olan ve cilt altında oluşan kanal benzeri yapıya fistül denir. Makat bölgesinin ıslak olmasını ve buna bağlı dışkının rahat çıkmasını sağlayan salgı bezleri vardır. Bu salgı bezlerinin, tahriş olmasından dolayı iltihaplanırsa ve anal kanal içerisine ifrazlarını boşaltmazlarsa bölgede irin birikmeye başlar. Zaman içinde iltihap doğar ve bu apselerin iyileşmemesi halinde fistül hastalığı ortaya çıkar.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fistüllerin Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Fistül ‘ün oluşma nedeninin başlangıcında iltihap gelmektedir. Oluşan bu apseler şiddetli ağrılara sebep olur. Ayrıca bununla beraber akıntı ve kirli kokuya neden olabilir. Apsenin ilerlemesi ile enfeksiyona zemin hazırlanmış olur, enfeksiyonun tedavi edilmemesi sonucunda ise fistül oluşumu gözlenir. Bu vaziyet hem de makattaki cilt derisinin kalınlaşmasına da neden olmaktadır.

Fistül hastalığı, en fazla 20 ve 55 yaş arası erkeklerde görülmektedir

Kıl dönmesi olan hastalarda, hemoroid rahatsızlığı olan bireylerde, kanser, iltihabi bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı olanlarda fistül hastalığının görülme sıklığı daha fazladır ve bu rahatsızlıklar risk grubunda yer alır.

Fistül rahatsızlığı, fissür ile isim benzerliği olduğundan karıştırılabilmektedir. Ama fissürün makatta oluşan çatlaklar olduğunu bilmekte yarar vardır. Fistül ise çok daha ağrılı ve dirençli bir makat rahatsızlığıdır.

Fistül Belirtileri

  • Makat bölgesinde oluşan apse
  • Makatta akıntı ve kötü koku
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • Makatta kanama olması
  • Ateş ve halsizlik
  • Anal bölgede kitle hissi
  • Makat bölgesinde şişlik oluşumu şeklinde sıralanabilir.

Ameliyatsız Lazerle Anal Fistülün Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Makat bölgesinde iltihap oluşumunu bulan hasta apsenin boşalmasını bekler veya kendisi boşaltmaya çalışır. İltihap boşaltıldığında ya da kendiliğinden patladığında kişi rahatladığını hisseder ama rahatsızlık tamamen iyileşmez. Kısa bir müddet sonra iltihap oluşumu tekrarlanacaktır. Bu nedenle makat bölgesinde karşılaşılan emarelerde zaman kaybetmeden uzman bir Proktoloji hekimine başvurmak icap eder.

Fistülde Tanı Nasıl Konur?

Yalnızca makat hastalıkları ile ilgilenen Proktoloji uzmanı ya da Kolorektal Cerrah tarafınca detaylı bir muayene yapılmalıdır. Muayene sonrası tanı konur. Şüpheli durumlarda doktor emar veya kolonoskopi yapılmasını isteyebilir. Neticelenen rapor ile muayene bulguları, göz önüne alınarak teşhis konur.

Fistül hastalığı her ne olursa olsun kendiliğinden geçebilen, kendi kendine iyileşebilen bir hastalık değildir. Tedavi edilemez ya da geç kalınırsa cilt kanserine dönüşebilir. Müdahale olunması kaçınılmazdır. Fistül hastalığında ilaç verilebilir, antibiyotikler sadece geçici bir müddet huzur verecektir. İlaçlar tek başına bir iyileşme sağlamazlar.

Klasik cerrahi ameliyat yöntemi ve ameliyatsız yatış gerektirmeyen lazerle tedavi yöntemi olarak iki türlü tedavi yöntemi bulunur. Klasik cerrahi ameliyat yönteminde bireyin iyileşmesi haftaları hatta ayları bulabilmektedir. Kişi çok fazla ağrı hisseder. En önemlisi ise cerrahi işlem esnasında uygulanan kesi-dikiş şeklindeki uygulamalar sebebiyle makat kasları zarar görmüş olduğundan kişi, bir müddet sonra büyük abdestini tutamama ve gaz kaçırma şeklinde sorunlarla karşılaşabilmektedir.

Artık günümüzde ameliyatsız tedavi şekilleri daha konforlu olduklarından dolayı çoğunlukla kullanılmaya başlanmıştır. Ayaktan tedavi olanağı sunan ameliyatsız lazer tedavisinde kişi evvela detaylı bir muayeneye alınır. Muayene sonrasında hastalar tedavi ile alakalı bilgilendirilir. Ondan sonra hasta özel odasına alınır. Müdahale işlemi için klasik cerrahiden farklı olarak bölgesel uyuşturma sağlaması için lokal anestezi uygulanır. Hasta ile beraber karar verilen ameliyatsız yatış gerektirmeyen lazerle tedavi yöntemi 5-10 dakika şeklinde kısa bir müddette tamamlanır. Hasta dinlenmek üzere özel odasına alınır. Ortalama yarım saatlik bir hemşire takibi ve dinlenme süresinin sonrasında hasta evine veya işine yürüyerek dönebilir.

Ameliyatsız lazer tedavisinde aynı gün içinde hem muayene aynı zamanda müdahale olma olanağı bulunmaktadır. Günübirlik tedavi yöntemi olarak sayılabilecek lazer tedavisi ile hastalığın ilerlemesine izin vermeden fistül rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

Fistülün Ameliyatsız Bir Şekilde Tedavisini Olmak İçin Randevu Alın!

 

Leave a reply